Boker Solingen Core Walnut Kulle Santoku Kitchen Knife
Kitchen knife inspired by Japanese chef knives, known as santoku. The Core series was developed in collaboration with German specialists in the sale of professional knives and kitchen accessories from the cities of Trier, Wiesbaden, Münster, and Luneburg. The ergonomic, non-slip handle is made of walnut wood.
stainless steel X50CrMoV15
A blade with a length of 16.5 cm made of high-quality stainless steel X50CrMoV15. The blade, hand-forged in Solingen, is hardened to a hardness of 58 HRC, which provides high resistance to dulling and long-lasting edge retention. Hand sharpening and polishing ensure exceptional sharpness and ease of cutting.
walnut wood handle
The ergonomic handle made of natural walnut wood provides a secure grip. Safety and comfort of use are enhanced by the forged bolster, which protects the hand from slipping onto the blade. Characteristic of the Core series is also the rounded spine of the blade, which ensures the knife sits securely and comfortably in the hand, even during intensive use or when applying strong pressure while cutting.
main features
- Core series knife
- modelled on Japanese Santoku knives
- made in Solingen
- stainless steel X50CrMoV15
- hardened to a hardness of 58 HRC
- walnut wood handle
- rounded spine of the blade
MILITARY is a premium dealer of Boker.
Boker is a German brand with a tradition dating back to the 17th century, recognizable by its chestnut-colored “Tree Brand” logo. Its headquarters in Solingen offers high-quality everyday and collectible accessories, such as pens, hatchets, sharpeners and sets for traditional shaving - razors, natural-bristle brushes and bowls. Boker products combine precision craftsmanship with classic aesthetics, enjoying worldwide recognition.
| Lock type | Fixed blade |
|---|---|
| Holster included | No |
| Clip for carrying | No |
| Handle | Wood |
| Opening method | Fixed blade |
| Corrosion resistance | Medium |
| Blunt resistance | Very good |
| Weight | 136 g |
| Blade edge | Plain |
| Glass breaker | No |
| Blade profile | Other |
| Blade thickness | 3.2 mm |
| Blade length | 165 mm |
| Style | Kitchen |
| Type | Fixed blade |
| Overall length | 285 mm |
| EAN | 4045011188978 |
| Manufacturer code | 130735 |
| Brand | Boker |
| EAN |