Boker Solingen Core Walnut Kulle Santoku Kitchen Knife
Kitchen knife inspired by Japanese chef's knives, known as santoku. The Core series was created in collaboration with German specialists in the sale of professional knives and kitchen accessories from Trier, Wiesbaden, Münster, and Luneburg. The ergonomic, non-slip handle is made of walnut wood.
stainless steel X50CrMoV15
The 16.5 cm long blade is made of high-quality stainless steel X50CrMoV15. The blade, hand-forged in Solingen, is hardened to 58 HRC, which allows for high resistance to dulling and long-lasting sharpness. Hand sharpening and polishing provide exceptional sharpness and ease of cutting.
walnut wood handle
The ergonomic handle made of natural walnut wood provides a secure grip. Safety and comfort of use are enhanced by the forged bolster that protects the hand from slipping onto the blade. Characteristic of the Core series is the rounded spine of the blade, making the knife sit securely and comfortably in the hand, even during intensive use or strong pressure while cutting.
main features
- Core series knife
- modeled on Japanese Santoku knives
- made in Solingen
- stainless steel X50CrMoV15
- hardened to 58 HRC
- walnut wood handle
- rounded spine of the blade
MILITARY is a premium dealer of Boker.
Boker is a German brand with a tradition dating back to the 17th century, recognizable by its chestnut-colored “Tree Brand” logo. Its headquarters in Solingen offers high-quality everyday and collectible accessories, such as pens, hatchets, sharpeners and sets for traditional shaving - razors, natural-bristle brushes and bowls. Boker products combine precision craftsmanship with classic aesthetics, enjoying worldwide recognition.
| Lock type | Fixed blade |
|---|---|
| Holster included | No |
| Clip for carrying | No |
| Handle | Wood |
| Opening method | Fixed blade |
| Corrosion resistance | Medium |
| Blunt resistance | Very good |
| Weight | 136 g |
| Blade edge | Plain |
| Glass breaker | No |
| Blade profile | Other |
| Blade thickness | 3.2 mm |
| Blade length | 165 mm |
| Style | Kitchen |
| Type | Fixed blade |
| Overall length | 285 mm |
| EAN | 4045011188978 |
| Manufacturer code | 130735 |
| Brand | Boker |
| EAN |