Great for slicing meat. The blade has just the right width and thickness for this kind of work. The handle is comfortable and doesn't slip out of a wet hand. The steel is easy to sharpen. I definitely recommend it.
Cold Steel Commercial Series Cleaver Kitchen Knife
Kitchen knife perfect for portioning meat and chopping vegetables. The Cleaver blade is made of 4116 Krupp stainless steel, and the handle is made of durable Zy-Ex plastic.
Cold Steel Commercial Series Cleaver Kitchen Knife
The blade is made of German 4116 Krupp steel produced by ThyssenKrupp, which has undergone cryogenic hardening, resulting in increased hardness (55–57 HRC) and toughness. It features excellent cutting performance, ease of maintenance, and high corrosion resistance.
Cleaver blade profile
The Cleaver-style blade is 229 mm long and has a blade thickness of 3.5 mm. The blade is sturdy and easy to resharpen. The rectangular shape allows you to quickly transfer sliced ingredients to a salad bowl or frying pan.
handle made of Zy-Ex
Ergonomic handle made of durable Zy-Ex plastic, covered with food-safe, non-slip Kray-Ex material.
main features
- Cleaver blade profile
- 4116 Krupp stainless steel
- cryogenically hardened blade
- Zy-Ex plastic handle
MILITARY is the official distributor of Cold Steel.
Cold Steel is an American brand specializing in the production of rugged cutting tools and utility accessories. The range includes kitchen knives, hatchets, sharpeners, baseball bats with reinforced construction and protective covers. The company's products are distinguished by their durability, functionality and careful workmanship. Cold Steel uses advanced materials, such as San Mai III® laminated steel and Kraton® plastic, known for its resistance to wear and tear. The brand works with experienced designers such as Lynn C. Thompson and Andrew Demko.
| Lock type | Fixed blade |
|---|---|
| Blade material | 4116 |
| Holster included | No |
| Clip for carrying | No |
| Handle | Kray-Ex |
| Opening method | Fixed blade |
| Corrosion resistance | Very good |
| Blunt resistance | Medium |
| Weight | 675 g |
| Blade edge | Plain |
| Blade profile | Cleaver |
| Blade thickness | 3,5 mm |
| Blade length | 229 mm |
| Style | Kitchen |
| Type | Fixed blade |
| Overall length | 349 mm |
| EAN | 705442016564 |
| Manufacturer code | CS-20VCLEZ |
| Brand | Cold Steel |
| EAN |