Great for slicing meat. The blade has just the right width and thickness for this kind of work. The handle is comfortable and doesn't slip out of a wet hand. The steel is easy to sharpen. I definitely recommend it.
Cold Steel Commercial Series Big Country Skinner Kitchen Knife
Designed as a tool for kitchen tasks. The blade with a Trailing Point profile is made from stainless steel 4116 Cryo Quenched. The ergonomically shaped, black handle made of durable Zy-Ex is covered with Kray-Ex material approved for food contact, featuring a non-slip texture. The Big Country Skinner model excels in skinning and portioning meat.
stainless steel 4116 Cryo Quenched
The blade is made of stainless steel 4116 Cryo Quenched, subjected to cryogenic treatment, allowing for higher hardness and improved impact resistance. Additionally, the steel is corrosion-resistant and easy to sharpen.
Blade with Trailing Point profile
The Trailing Point profile blade has a length of 152 mm and a thickness of 2 mm. The wide blade is finished with a satin method, leaving an even, linear mark after processing and reducing reflections.
Handle with zy-ex and kray-ex
The ergonomically shaped handle has a rigid core made of Zy-Ex that increases durability, and an outer layer of Kray-Ex material approved for food contact. A softer scale with a non-slip texture enhances grip control.
main features
- Trailing Point blade profile
- stainless steel 4116 Cryo Quenched
- handle with a Zy-Ex core, Kray-Ex scale
- blade finished with satin method
- non-slip texture
MILITARY is the official distributor of Cold Steel.
Cold Steel is an American brand specializing in the production of rugged cutting tools and utility accessories. The range includes kitchen knives, hatchets, sharpeners, baseball bats with reinforced construction and protective covers. The company's products are distinguished by their durability, functionality and careful workmanship. Cold Steel uses advanced materials, such as San Mai III® laminated steel and Kraton® plastic, known for its resistance to wear and tear. The brand works with experienced designers such as Lynn C. Thompson and Andrew Demko.
| Lock type | Fixed blade |
|---|---|
| Blade material | 4116 |
| Holster included | No |
| Clip for carrying | No |
| Handle | Kray-Ex |
| Opening method | Fixed blade |
| Corrosion resistance | Very good |
| Blunt resistance | Medium |
| Weight | 164 g |
| Blade edge | Plain |
| Main color | Black |
| Blade profile | Trailing Point |
| Blade thickness | 2 mm |
| Blade length | 152 mm |
| Style | Kitchen |
| Type | Fixed blade |
| Overall length | 337 mm |
| EAN | 705442016526 |
| Manufacturer code | CS-20VBSKZ |
| Brand | Cold Steel |
| EAN |