Walkstool Basic 50 Folding Hiking Chair - Black/Grey
Manufacturer:
Walkstool
Shipping: Out of stock
£39.10
£48.49
-19%
You save
£9.39
Out of stock - check similar products
or sign up for availability notification
or sign up for availability notification
Walkstool Basic 50 Folding Hiking Chair - Black/Grey
Folding travel chair with a three-legged design. Spacious seat made from tear-resistant polyester, and telescopic legs made from lightweight aluminium. The maximum load capacity of the chair is 150 kg.
folding design, non-slip caps
The legs are finished with non-slip caps that stabilise the chair on various surfaces. Telescopic design allows them to be shortened when a lower seat is required. Folding design with compact size and low weight facilitates transport and storage.
Main features
- solid construction
- simple and safe unfolding
- non-slip covers
- maximum load capacity 150 kg
- telescopic legs
| Color/camouflage | Black |
|---|---|
| Main color | Black |
| Secondary color | Grey |
| Main material | Polyester |
| Frame | Aluminum |
| Maximum load | 150 g |
| Weight | 675 g |
| Dimensions when unfolded | 50 x 32,5 cm |
| Dimensions when folded | 30 cm |
| Transport cover | No |
| EAN | 834213003301 |
| Manufacturer code | WB50 |
| Brand | Walkstool |
| EAN |