Walkstool Basic 50 Folding Hiking Chair - Black/Grey
Manufacturer:
Walkstool
Shipping: Out of stock
€44.38
€57.99
-23%
You save
€13.61
Out of stock - check similar products
or sign up for availability notification
or sign up for availability notification
Walkstool Basic 50 Folding Hiking Chair - Black/Grey
Folding travel chair with a tripod construction. Spacious seat made of polyester resistant to abrasion, and telescopic legs made of lightweight aluminum. The maximum load capacity of the chair is 150 kg.
folding construction, non-slip tips
Legs are finished with non-slip tips that stabilize the chair on various surfaces. The telescopic design allows them to be shortened when a lower seat is required. Folding construction of compact size and low weight makes it easy to transport and store.
Main features
- sturdy construction
- simple and safe unfolding
- non-slip pads
- maximum load capacity 150 kg
- telescopic legs
| Color/camouflage | Black |
|---|---|
| Main color | Black |
| Secondary color | Grey |
| Main material | Polyester |
| Frame | Aluminum |
| Maximum load | 150 g |
| Weight | 675 g |
| Dimensions when unfolded | 50 x 32,5 cm |
| Dimensions when folded | 30 cm |
| Transport cover | No |
| EAN | 834213003301 |
| Manufacturer code | WB50 |
| Brand | Walkstool |
| EAN |