I definitely recommend buying the larger kettle – the difference in size and weight is minimal, and it allows you to prepare more drink or food for an extra person. I bought it as part of a micro set and it works great for cycling and car trips.
A lightweight aluminum travel kettle with a maximum capacity of 1.4 liters. It is equipped with a collapsible, removable plastic handle and a lid with a steam hole.
Thanks to the insulated handle, the kettle can be hung over a campfire.
Technical data
Material: aluminum
Capacity: 1.4 l
Dimensions: 152 × 106 mm
Weight: 201 g
Manufacturer: Trangia, Sweden
| Capacity | 1400 ml |
|---|---|
| Material | Aluminum |
| Height | 106 mm |
| Handle | Folder |
| Weight | 201 g |
| Diameter | 152 mm |
| EAN | 7315082002457 |
| Manufacturer code | 200245 |
| Brand | Trangia |
| EAN |
Reviews with photos
Review summary
Number of reviews: 2
-
-
Brewing coffee over an open fire is a unique experience and offers excellent flavour. I highly recommend it to anyone who hasn't had the chance to try yet. This kettle is great for trips, it's solidly made.
No reviews