Great for slicing meat. The blade has just the right width and thickness for this kind of work. The handle is comfortable and doesn't slip out of a wet hand. The steel is easy to sharpen. I definitely recommend it.
Cold Steel Commercial Series Scimitar Kitchen Knife
Kitchen butcher's knife designed for meat preparation. The Straight Back blade is made from 4116 Krupp stainless steel, whilst the handle is crafted from durable Zy-Ex material.
4116 Krupp steel, cryogenic hardening
The blade is made from high-quality German 4116 Krupp steel, which has undergone a cryogenic hardening process, resulting in greater hardness (55–57 HRC) and higher impact resistance. This steel, manufactured by ThyssenKrupp, offers excellent cutting properties, is easy to maintain and is highly resistant to corrosion.
Straight Back blade profile
The Straight Back blade is 254 mm long and 2.5 mm thick. The blade is characterised by its durability and ease of resharpening.
Zy-Ex material handle
The ergonomically shaped handle is made from durable Zy-Ex plastic and covered with Kray-Ex material featuring a non-slip surface, which is food-safe.
main features
- Straight Back blade profile
- 4116 Krupp stainless steel
- cryogenically hardened blade
- Zy-Ex plastic handle
MILITARY is the official distributor of Cold Steel.
Cold Steel is an American brand specializing in the production of rugged cutting tools and utility accessories. The range includes kitchen knives, hatchets, sharpeners, baseball bats with reinforced construction and protective covers. The company's products are distinguished by their durability, functionality and careful workmanship. Cold Steel uses advanced materials, such as San Mai III® laminated steel and Kraton® plastic, known for its resistance to wear and tear. The brand works with experienced designers such as Lynn C. Thompson and Andrew Demko.
| Lock type | Fixed blade |
|---|---|
| Blade material | 4116 |
| Holster included | No |
| Clip for carrying | No |
| Handle | Kray-Ex |
| Opening method | Fixed blade |
| Corrosion resistance | Very good |
| Blunt resistance | Medium |
| Weight | 173 g |
| Blade edge | Plain |
| Main color | Black |
| Blade profile | Straight Back |
| Blade thickness | 2,5 mm |
| Blade length | 254 mm |
| Style | Kitchen |
| Type | Fixed blade |
| Overall length | 387 mm |
| EAN | 705442016601 |
| Manufacturer code | CS-20VSCZ |
| Brand | Cold Steel |
| EAN |