The blade has the perfect length to cut even larger loaves. The serrations work well even with fresh bread. The knife is sturdy and comfortable to hold. I definitely recommend it.
The Forge series is an affordable family of kitchen knives from Boker with classic styling and high value for money.
The serrated blade is made of X50CrMoV15 stainless steel, which has satisfactory cutting properties and retains its sharpness thanks to proper processing. The plastic handle has an ergonomic shape that does not tire the hand even during long work.
Technical specifications
Head: X50CrMoV15
Overall length: 360 mm
Blade length: 220 mm
Thickness of blade: 2.7 mm
Handle: plastic
Weight: 290 g
Manufacturer: Boker, Germany
MILITARY is a premium dealer of Boker.
Boker is a German brand with a tradition dating back to the 17th century, recognizable by its chestnut-colored “Tree Brand” logo. Its headquarters in Solingen offers high-quality everyday and collectible accessories, such as pens, hatchets, sharpeners and sets for traditional shaving - razors, natural-bristle brushes and bowls. Boker products combine precision craftsmanship with classic aesthetics, enjoying worldwide recognition.
| Lock type | Fixed blade |
|---|---|
| Blade material | X50CrMoV15 |
| Holster included | No |
| Clip for carrying | No |
| Handle | Plastic |
| Opening method | Fixed blade |
| Corrosion resistance | Very good |
| Blunt resistance | Medium |
| Weight | 290 g |
| Blade edge | Serrated |
| Blade profile | Other |
| Blade thickness | 27 mm |
| Blade length | 220 mm |
| Style | Kitchen |
| Type | Fixed blade |
| Overall length | 360 mm |
| EAN | 4045011095504 |
| Manufacturer code | 03BO503 |
| Brand | Boker |
| EAN |