After folding, the tent takes up little space, it is easy and intuitive to set up, and the interior is comfortable. The hanging shelf under the ceiling is a very practical addition. An ideal tent for camping and trips.
The three-person iglo tent featuring a spacious vestibule with a floor, which offers additional space for storing gear. For even better organization of luggage inside the bedroom there are two pockets and a practical ceiling lining shelf.
The tent's flysheet provides effective protection against moisture, guaranteeing a water resistance of 3000 mm water column, making this model resistant to various weather conditions. The structure is supported by a simple frame made of strong fiberglass, which translates into durability and stability of the tent. Convenient and fast assembly system is provided by snap buckles located at the bottom of the flysheet and the tent.
The bedroom height of 130 cm allows you to move freely inside, which increases comfort. Visible red lashings with reflective elements provide additional safety and visibility after dark.
An additional advantage is the modular packing of the tent into several covers, which allows the weight of the luggage to be evenly distributed among the members of the group. This makes transporting the tent easier and more comfortable for all trip particitrousers.
Technical data
Color: Green
Flysheet material: 190T Rip-stop polyester
Floor material: 70D nylon
Water resistance of the flysheet: 3000 mm/m2
Floor water resistance: 5000 mm/m2
Frame: 8.5 mm fiberglass
Number of people: 3
Bedroom dimensions: 180 x 220 x 130 cm
Dimensions when folded: 52 x 19 cm
Weight: 4000 g
Manufacturer: Alpinus, Poland
MILITARY is a premium dealer of Alpinus.
Alpinus is a Europe-based outdoor brand founded in 1990 by legendary Himalayan climbers Artur Hajzer, Janusz Majer, and Ryszard Warecki. Built on mountain heritage and a commitment to trusted quality and responsible manufacturing, the brand has long specialized in durable clothing and equipment for outdoor use. Following its return to the market, Alpinus combined its outdoor legacy with modern technologies and eco-conscious solutions, becoming a brand chosen by both professionals and enthusiasts.
| Weight | 4000 g |
|---|---|
| Dimensions when folded | 52 x 19 cm |
| Ventilation | Yes |
| Number of people | 3 |
| Number of bedrooms | 1 |
| Vestibule | Yes |
| Flysheet material | 190T Polyester |
| Floor material | 70D Nylon |
| Number of entries | 1 |
| Flysheet | Yes, single-layer tent |
| Tent construction | Tunnel |
| Frame | Fiberglass |
| Pockets for storing equipment | Yes |
| Flysheet water resistance | 3000 mm/m2 |
| Floor water resistance | 5000 mm/m2 |
| Color/camouflage | Green hue |
| Main color | Green |
| EAN | 5905616111100 |
| Manufacturer code | RO11110 |
| Brand | Alpinus |
| EAN |