Walkstool Comfort 75 Folding Travel Chair - Black
Manufacturer:
Walkstool
Shipping: Out of stock
£81.92
£99.99
-18%
You save
£18.07
Out of stock - check similar products
or sign up for availability notification
or sign up for availability notification
Walkstool Comfort 75 Folding Travel Chair - Black
Folding travel chair designed with three legs. Spacious seat sewn from polyester resistant to abrasion, and telescopic legs made from durable yet lightweight aluminium. Maximum load capacity of the chair is 250 kg
telescopic construction, ANTI-SLIP CAPS
Legs topped with anti-slip caps, stabilising the chair on any surface. With the telescopic construction, it is possible to fold it, useful when a lower seating position is preferred
Set elements
The set includes a cover, allowing for packing of the folded chair. The string attached to the cover enables convenient shoulder carrying. Once folded, the chair takes up little space, which facilitates its storage and transport
Main features
- solid construction
- simple and safe unfolding
- anti-slip caps
- maximum load 250 kg
- telescopic legs
- cover included
| Color/camouflage | Black |
|---|---|
| Main color | Black |
| Main material | Polyester |
| Frame | Aluminum |
| Maximum load | 250 g |
| Weight | 1050 g |
| Dimensions when unfolded | 75 cm |
| Transport cover | Yes |
| EAN | 834213001901 |
| Manufacturer code | 75XXL |
| Brand | Walkstool |
| EAN |