Walkstool Comfort 75 Folding Travel Chair - Black
Manufacturer:
Walkstool
Shipping: Out of stock
€92.97
€119.99
-23%
You save
€27.02
Out of stock - check similar products
or sign up for availability notification
or sign up for availability notification
Walkstool Comfort 75 Folding Travel Chair - Black
Folding travel chair designed with three legs. Spacious seat made from polyester resistant to abrasions, and telescopic legs crafted from durable yet lightweight aluminum. The chair's maximum load capacity is 250 kg.
telescopic construction, NON-SLIP CAPS
Legs topped with non-slip caps, stabilizing the chair on any surface. With a telescopic construction, folding is possible, useful when a lower sitting position is preferred.
Set elements
The set includes a cover, allowing the packed chair to be stored. A string attached to the cover enables convenient shoulder carrying. When folded, the chair takes up little space, making it easy to store and transport.
Main features
- solid construction
- simple and safe unfolding
- non-slip caps
- maximum load of 250 kg
- telescopic legs
- cover included
| Color/camouflage | Black |
|---|---|
| Main color | Black |
| Main material | Polyester |
| Frame | Aluminum |
| Maximum load | 250 g |
| Weight | 1050 g |
| Dimensions when unfolded | 75 cm |
| Transport cover | Yes |
| EAN | 834213001901 |
| Manufacturer code | 75XXL |
| Brand | Walkstool |
| EAN |