This is the best stool I have used so far. The ability to independently adjust the height of the legs is very useful, and the seat is exceptionally comfortable.
Walkstool Basic 60 Folding Hiking Chair - Black/Grey
Manufacturer:
Walkstool
Shipping: Out of stock
£42.82
£50.99
-16%
You save
£8.17
Out of stock - check similar products
or sign up for availability notification
or sign up for availability notification
Walkstool Basic 60 Folding Hiking Chair - Black/Grey
Folding travel chair with three-legged structure. The spacious seat is made from wear-resistant polyester, and the telescopic legs from lightweight aluminium. The chair can support a maximum weight of 175 kg.
folding structure, slip-resistant tips
The ends of the legs are equipped with anti-slip caps, which ensure stability on any surface. Thanks to the telescopic structure, they can be folded when a lower seat height is required. Folding design, compact dimensions, and light weight facilitate transport and storage.
Main features
- sturdy construction
- simple and safe unfolding
- anti-slip caps
- maximum load 175 kg
- telescopic legs
| Color/camouflage | Black |
|---|---|
| Main color | Black |
| Secondary color | Grey |
| Main material | Polyester |
| Frame | Aluminum |
| Maximum load | 175 kg |
| Weight | 725 g |
| Dimensions when unfolded | 60 x 32,5 cm |
| Dimensions when folded | 41 cm |
| EAN | 834213003202 |
| Manufacturer code | WB60 |
| Brand | Walkstool |
| EAN |