The hammock is easy to set up and, when folded, takes up little space, which makes it easy to carry. It is very comfortable, fits the body well and remains stable while lying down. I definitely recommend this product!
Ticket To The Moon Compact Hammock - coyote
Hammock in Coyote colour, measuring 320 x 155 cm, made from breathable and quick-drying parachute nylon, compliant with Oeko-Tex Standard 100. When folded, it takes up little space and weighs only 500 g. The maximum load capacity of the hammock is up to 200 kg.
hypoallergenic material, side pocket
The material from which the hammock is made has hypoallergenic properties and does not irritate the skin. Elastic fibres in the fabric structure ensure a good fit, high resistance to tearing, dirt and mould, and allow for free air circulation. The side pocket stores essential items.
Transport cover included
The set includes a transport cover and two mounting S-hook made of stainless steel.
Set elements
- Ticket To The Moon Compact hammock - Coyote
- transport cover
- mounting hooks
Main features
- made from nylon
- load capacity up to 200 kg
- practical pocket/transport cover
- compact size and low weight
- simple assembly
- mounting hooks in the set
Technical data
Colour: Coyote
Material: nylon
Load capacity: up to 200 kg
Dimensions: 320 x 155 cm
Dimensions when folded: 46 x 12 cm
Weight: 500 g
Manufacturer: Ticket to the Moon, Indonesia
| Weight | 500 g |
|---|---|
| Color/camouflage | Brown hue |
| Dimensions when unfolded | 320 x 155 cm |
| Transport cover | Yes |
| Material | nylon |
| Maximum load | 200 kg |
| Pockets for storing equipment | Yes |
| Suspension | Yes |
| Main color | Coyote |
| EAN | 727670920628 |
| Manufacturer code | TMC08 |
| Brand | Ticket to the Moon |
| EAN |
Oeko-Tex Standard 100 is an international certification system for textiles, confirming that a product is free of harmful chemicals. The Oeko-Tex label on clothing indicates that the product meets stringent health and environmental safety standards.
Reviews with photos
Review summary
Number of reviews: 3
-
-
The fabric dries in no time, takes up very little space when folded, and is exceptionally lightweight. It's great for relaxing outdoors. I highly recommend trying it out.
-
Great hammock – lightweight, comfortable and easy to pack. While using it, I felt it was sturdy and not at risk of tearing, plus it doesn't absorb much water or moisture. However, it's worth remembering to purchase the ropes separately.
No reviews