This knife is exceptionally practical in the kitchen and has an extremely sharp edge.
A modern knife that is a reliable and versatile tool in any kitchen. The blade, made of German X50CrMoV15 stainless steel, has very good cutting properties and features a short blade that will work great when preparing vegetables.
Proper hardening ensures good sharpness retention and an easy resharpening process. The handle is made of durable wood. It is ergonomically shaped and allows a firm grip even if the hand is wet or dirty.
Technical data
Steel: X50CrMoV15
Blade length: 90 mm
Blade thickness: 1.5 mm
Blade: smooth
Handle: maple wood
Overall length: 200 mm
Weight: 83 g
Manufacturer: Boker, Germany
MILITARY is a premium dealer of Boker.
Boker is a German brand with a tradition dating back to the 17th century, recognizable by its chestnut-colored “Tree Brand” logo. Its headquarters in Solingen offers high-quality everyday and collectible accessories, such as pens, hatchets, sharpeners and sets for traditional shaving - razors, natural-bristle brushes and bowls. Boker products combine precision craftsmanship with classic aesthetics, enjoying worldwide recognition.
| Lock type | Fixed blade |
|---|---|
| Blade material | X50CrMoV15 |
| Holster included | No |
| Clip for carrying | No |
| Handle | Wood |
| Opening method | Fixed blade |
| Corrosion resistance | Medium |
| Blunt resistance | Very good |
| Weight | 83 g |
| Blade edge | Plain |
| Blade profile | Other |
| Blade thickness | 1.5 mm |
| Blade length | 90 mm |
| Style | Kitchen |
| Type | Fixed blade |
| Overall length | 200 mm |
| EAN | 4045011115905 |
| Manufacturer code | 03BO515 |
| Brand | Boker |
| EAN |