or sign up for availability notification
Bauhaus 2860-5 Aviation Automatic Watch
Classic men's wristwatch with automatic movement Citizen Miyota 9134. Constructed with a titanium watchcase with a diameter of 42 mm and a thickness of 13 mm.
The model combines both functional and structural qualities, offering features such as a date display, fluorescent hands, and a glass caseback showing the movement.
Water resistance of 10 ATM, sapphire crystal, and a glass caseback.
The water resistance class of the watch is up to 100 m (10 ATM). The beige watch face is protected by a hardened sapphire crystal, resistant to scratches and light impacts on hard surfaces. In mechanical automatic watches, there is no need for a battery. The glass back of the watch is made of mineral glass, allowing a view of the mechanism.
The power is supplied by a spring, and the Super-LumiNova coating.
The movement of the arm and wrist rotates the oscillator, which winds the main spring of the mechanism. The numbers on the face are black, and the indices are white, making it easier to read the time. Additionally, on the face, you can find a power reserve indicator, a date display showing the current day of the month, and the time in a 24-hour format. The Super-LumiNova coating makes the watch face and hands glow in the dark.
Leather strap.
A 22 mm wide dark brown leather strap with a titanium pin buckle.
main features
- automatic movement Citizen Miyota 9134
- titanium watchcase
- date display
- glass caseback
- water resistance 100 ATM
- sapphire crystal
- Super-LumiNova coating
- leather strap
| Gender | Men's |
|---|---|
| Smartwatch | No |
| Body material | Titanium |
| Type of mechanism | Mechanical with automatic winding |
| Watch power supply | Automat |
| Strap | Leather |
| Glass | Mineral |
| Alarm | No |
| Date stamp | Yes |
| Stopwatch | No |
| Dimensions | 42 x 13 mm |
| Backlight | No |
| Waterproof | 10 ATM / 100 m |
| Shockproof | No |
| NFC | No |
| Calendar | No |
| Compass | No |
| GPS | No |
| Barometer | No |
| Thermometer | No |
| Altimeter | No |
| Chronograph | No |
| Pedometer | No |
| Calorie counter | No |
| Heart rate measurement | No |
| Pulse oximeter | No |
| Weight | 85 g |
| EAN | 4041338286052 |
| Manufacturer code | BA-2860-5 |
| Brand | Bauhaus |
| EAN |