or sign up for availability notification
Bauhaus 2860-5 Aviation Automatic Watch
Classic men's wristwatch with automatic movement Citizen Miyota 9134. Constructed with a titanium watchcase with a diameter of 42 mm and a thickness of 13 mm.
The model combines both functional and design features, offering functions such as a date display, fluorescent hands, and a transparent caseback that shows the movement's operation.
Water resistance of 10 ATM, sapphire glass, and a transparent caseback.
The watch's water resistance class is up to 100 m (10 atmospheres). The beige watch face is protected by hardened sapphire glass, resistant to scratches and light impacts on hard surfaces. In mechanical automatic watches, there is no need to use batteries. The transparent back of the watch is made of mineral glass, allowing a view of the movement's operation.
Powered by a spring, with a Super-LumiNova coating.
The movement of the arm and wrist drives the rotor, which winds the main spring of the movement. The numerals on the face are black, and the indices are white, making it easier to read the time. Additionally, the face features a power reserve indicator, a date display showing the current day of the month, and hours in a 24-hour format. The Super-LumiNova coating makes the watch face and hands glow in the dark.
Leather strap.
A leather strap with a width of 22 mm in dark brown color has a titanium pin buckle.
main features
- automatic movement Citizen Miyota 9134
- titanium watchcase
- date display
- transparent caseback
- water resistance 100 ATM
- sapphire glass
- Super-LumiNova coating
- leather strap
| Gender | Men's |
|---|---|
| Smartwatch | No |
| Body material | Titanium |
| Type of mechanism | Mechanical with automatic winding |
| Watch power supply | Automat |
| Strap | Leather |
| Glass | Mineral |
| Alarm | No |
| Date stamp | Yes |
| Stopwatch | No |
| Dimensions | 42 x 13 mm |
| Backlight | No |
| Waterproof | 10 ATM / 100 m |
| Shockproof | No |
| NFC | No |
| Calendar | No |
| Compass | No |
| GPS | No |
| Barometer | No |
| Thermometer | No |
| Altimeter | No |
| Chronograph | No |
| Pedometer | No |
| Calorie counter | No |
| Heart rate measurement | No |
| Pulse oximeter | No |
| Weight | 85 g |
| EAN | 4041338286052 |
| Manufacturer code | BA-2860-5 |
| Brand | Bauhaus |
| EAN |