A good pen with a military look – after all, it’s the Smith & Wesson brand. It has a durable and solid casing, and as for the refill – it does its job. The tip of the pen resembles a bullet.
A durable tactical pen with a barrel made from T6061 aircraft-grade aluminum, offering resistance to mechanical damage. A non-slip insert ensures a secure and comfortable grip during use.
A practical clip with the manufacturer’s embossed logo is secured with two screws, ensuring stability when carried in a pocket, on a belt or attached to equipment.
Technical data
Overall length: 155 mm
Diameter: 12 mm
Material: T6061
Housing colour: Black
Insert colour: black
Weight: 40 g
Manufacturer: Smith&Wesson, USA
| Material | Aluminum |
|---|---|
| Main color | Black |
| Weight | 40 g |
| Clip for carrying | Yes |
| Length | 155 mm |
| Diameter | 12 mm |
| Writing accessory type | Pen |
| Ink color | Black |
| EAN | 028634702961 |
| Manufacturer code | SWPENMPBK |
| Brand | Smith & Wesson |
| EAN |
Reviews with photos
Review summary
Number of reviews: 2
-
-
I highly recommend this tactical pen for its high quality and excellent workmanship. The non-slip surface ensures a comfortable and secure grip even with wet hands. Additionally, the pen looks very attractive.
No reviews