Great, handy thermal bottle. Perfectly matches the Boker knife in your pocket :) It is leakproof and keeps drinks at the right temperature for a long time. The capacity is just right. I definitely recommend it.
Thermal bottle with a capacity of 500 ml made of stainless steel, suitable for both hot and cold drinks. It does not absorb the flavours or odours of the liquids placed in it. Thanks to the double walls and a screw cap with a seal, beverages maintain the appropriate temperature inside the vessel for longer.
Note: The bottle should be washed by hand using lukewarm water and dishwashing liquid. The product is not suitable for dishwasher cleaning or microwave use.
Technical data
Colour: Black
Material: stainless steel
Capacity: 500 ml
Height: 190 mm
Weight: 340 g
Manufacturer: Boker, Germany
MILITARY is a premium dealer of Boker.
Boker is a German brand with a tradition dating back to the 17th century, recognizable by its chestnut-colored “Tree Brand” logo. Its headquarters in Solingen offers high-quality everyday and collectible accessories, such as pens, hatchets, sharpeners and sets for traditional shaving - razors, natural-bristle brushes and bowls. Boker products combine precision craftsmanship with classic aesthetics, enjoying worldwide recognition.
| Capacity | 500 ml |
|---|---|
| Color | Black |
| Bottle material | stainless steel |
| Thermal insulation | No |
| Height | 190 mm |
| Weight | 390 g |
| EAN | 4045011277672 |
| Manufacturer code | 09BO147 |
| Brand | Boker |
| EAN |