I didn't expect much at this price, yet the knife turned out to be a very pleasant surprise. The comfort of use and precision are reminiscent of a real Japanese knife, and the steel used is perfect for beginners – it easily forgives mistakes.
Samura Harakiri Grand Santoku Kitchen Knife
A Santoku kitchen knife, inspired by the Asian chef's knife, is suitable for chopping and slicing vegetables, fruits, herbs, and portioning meat or fish. Constructed from high-quality AUS-8 stainless steel hardened to 58 HRC.
Stainless steel AUS-8
The knife blade is made from high-quality AUS-8 stainless steel, which is equivalent to 440 steel. It features high corrosion resistance and satisfactory sharpness retention. The steel has been hardened to a level of 58 HRC, enhancing its hardness and resistance to dulling.
Handle made of durable material
The handle is ergonomic, made from ABS material, providing a secure grip, and resistance to water and detergents. The handle material does not require additional maintenance.
Main features
- blade length of 197 mm
- made of AUS-8 stainless steel with a hardness of 58 HRC
- ergonomic handle made of ABS material
- low weight of 127 g
| Lock type | Fixed blade |
|---|---|
| Blade material | AUS-8 |
| Holster included | No |
| Clip for carrying | No |
| Handle | ABS |
| Opening method | Fixed blade |
| Corrosion resistance | Very good |
| Blunt resistance | Good |
| Weight | 127 g |
| Blade edge | Plain |
| Glass breaker | No |
| Blade profile | Sheepsfoot |
| Blade length | 197 mm |
| Style | Kitchen |
| Type | Fixed blade |
| Overall length | 319 mm |
| EAN | 4751029328373 |
| Manufacturer code | SHR.0096B |
| Brand | Samura |
| EAN |