Helikon-Tex Field Towel L Quick Drying Towel 127 x 76 cm - Coyote
Towel made of quick-drying Polyester Nylon Blend fabric in Coyote colour, measuring 127 x 76 cm. The synthetic fabric, composed of 85% polyester and 15% nylon, is characterised not only by its quick drying but also high water absorption. It is ideal for physical activity and as a travel towel. The set includes a mesh cover which facilitates towel transport.
lightweight, hanging loop
The towel features a practical strap, allowing for easy rolling of the entire item. Once folded, it takes up little space, and the loop is useful for hanging it. Thanks to its lightweight and transport bag, it is equally easy to carry in basic gear without adding extra weight.
Main features
- quick-drying
- highly absorbent
- equipped with an elastic holder
- material composition: 85% polyester, 15% nylon
- dimensions 127 x 76 cm
- cover included in the set
- strap allows for easy rolling
MILITARY is the official distributor of Helikon-Tex.
Helikon-Tex is a European brand established in 1983, combining reliable quality with responsible manufacturing and a strong focus on tactical, military, and outdoor apparel. The brand's product range includes a wide range of products, including clothing, backpacks, bags and various tactical accessories, which have gained popularity among both professionals and outdoor enthusiasts. The offer includes product lines such as Bushcraft - for survival enthusiasts, Law Enforcement - designed for uniformed services, and Range - designed for shooters. The company uses modern camouflage patterns, including MultiCam, ATACS and PenCott, providing effective camouflage in a variety of terrain conditions.
| Color/camouflage | Sand hue |
|---|---|
| Main color | Coyote |
| Main material | 85% Polyester |
| Additional material | 15% nylon |
| Dimensions when unfolded | 127 x 76 cm |
| Dimensions when folded | 13 x 9 x 9 cm |
| Transport cover | Yes |
| No | |
| Grammage | 200 g/m2 |
| Handle | Yes |
| Straps | Yes, one |
| Weight | 215 g |
| EAN | 5902688099107 |
| Manufacturer code | TW-FLT-PN-11 |
| Brand | Helikon-Tex |
| EAN |