Helikon-Tex Field Towel L Quick Drying Towel 127 x 76 cm - Coyote
The towel is made of quick-drying Polyester Nylon Blend fabric in Coyote color, with dimensions of 127 x 76 cm. The synthetic fabric, which consists of 85% polyester and 15% nylon, is characterized not only by quick drying but also by high water absorption. It will be great for physical activity and as a travel towel. The set includes a mesh cover, which makes it easy to transport the towel.
lightweight, hanging loop
The towel features a practical strap that allows for convenient rolling of the entire towel. When folded, it takes up little space, and the loop is helpful for hanging it up. Thanks to the lightweight and the transport bag, it is easy to carry in basic gear without weighing it down.
Main features
- quick-drying
- highly absorbent
- equipped with an elastic handle
- material composition: 85% polyester, 15% nylon
- dimensions 127 x 76 cm
- cover included
- strap enabling convenient rolling
MILITARY is the official distributor of Helikon-Tex.
Helikon-Tex is a European brand established in 1983, combining reliable quality with responsible manufacturing and a strong focus on tactical, military, and outdoor apparel. The brand's product range includes a wide range of products, including clothing, backpacks, bags and various tactical accessories, which have gained popularity among both professionals and outdoor enthusiasts. The offer includes product lines such as Bushcraft - for survival enthusiasts, Law Enforcement - designed for uniformed services, and Range - designed for shooters. The company uses modern camouflage patterns, including MultiCam, ATACS and PenCott, providing effective camouflage in a variety of terrain conditions.
| Color/camouflage | Sand hue |
|---|---|
| Main color | Coyote |
| Main material | 85% Polyester |
| Additional material | 15% nylon |
| Dimensions when unfolded | 127 x 76 cm |
| Dimensions when folded | 13 x 9 x 9 cm |
| Transport cover | Yes |
| No | |
| Grammage | 200 g/m2 |
| Handle | Yes |
| Straps | Yes, one |
| Weight | 215 g |
| EAN | 5902688099107 |
| Manufacturer code | TW-FLT-PN-11 |
| Brand | Helikon-Tex |
| EAN |