Excelent pentru tăierea cărnii. Lama are lățimea și grosimea potrivită pentru acest tip de lucru. Mânerul este confortabil și nu alunecă din mâna udă. Oțelul poate fi ascuțit cu ușurință. Recomand cu siguranță.
Cuțit de bucătărie Cold Steel Commercial Series Fillet Knife 8"
Cuțit destinat filetării cărnii și altor lucrări de bucătărie. Lama cu profil Straight Back este realizată din oțel inoxidabil 4116 Cryo Quenched. Mânerul negru, ergonomie profilată, este realizat din material Zy-Ex și acoperit cu material Kray-Ex aprobat pentru contactul cu alimentele, având o textură antiderapantă.
oțel inoxidabil 4116 Cryo Quenched
Lama este realizată din oțel inoxidabil 4116 Cryo Quenched, supusă tratamentului criogenic, ceea ce permite obținerea unei durități mai mari și îmbunătățirea rezistenței la șocuri. Oțelul prezintă rezistență la coroziune și se ascute ușor.
Lamă cu profil Straight Back
Lama cu profil Straight Back are lungimea de 203 mm și grosimea de 2 mm. Tăișul este finisat prin metoda satinării, care lasă un semn uniform, liniar după prelucrare și limitează reflexiile pe suprafața lamei.
mâner din zy-ex și kray-ex
Mânerul proiectat ergonomic are un nucleu rigid din material Zy-Ex care crește durabilitatea și un strat exterior din material Kray-Ex aprobat pentru contactul cu alimente. Placajul moale cu o textură antiderapantă îmbunătățește controlul prinderii.
caracteristici principale
- profilul lamei Straight Back
- oțel inoxidabil 4116 Cryo Quenched
- mâner cu nucleu din Zy-Ex, placaj din Kray-Ex
- Tăiș finit prin metoda satinării
- textură antiderapantă
- cuțit de bucătărie destinat filetării
MILITARY este distribuitor oficial al brandului Cold Steel.
Cold Steel este un brand american specializat în fabricarea de instrumente de tăiere robuste și accesorii utilitare. Gama include cuțite de bucătărie, topoare, ascuțitoare, bâte de baseball ranforsate și teci de protecție. Produsele companiei se disting prin durabilitate, funcționalitate și măiestrie atentă. Cold Steel utilizează materiale avansate, precum oțelul laminat San Mai III® și plasticul Kraton®, cunoscut pentru rezistența sa la uzură și rupere. Brandul colaborează cu designeri experimentați precum Lynn C. Thompson și Andrew Demko.
| Greutate | 113 g |
|---|---|
| Tip de cuțit | Cu lamă fixă |
| Stil | De bucătărie |
| Lungimea lamei | 203 mm |
| Grosimea lamei | 2 mm |
| Profilul lamei | Straight Back |
| Tip de lamă | Netedă |
| Rezistență la tocire | Medie |
| Rezistență la coroziune | Foarte bună |
| Mod de deschidere | Lamă fixă |
| Material mâner | Kray-Ex |
| Clips pentru purtare | Nu |
| Toc inclus | Nu |
| Lungimea totală | 337 mm |
| Oțelul lamei | 4116 |
| EAN | 705442016588 |
| Hersteller-Code | CS-20VF8SZ |
| Producător | Cold Steel |
| EAN |