Great for cutting meat. The blade has the right width and thickness for this type of work. The handle is comfortable and doesn't slip out of wet hands. The steel can be easily sharpened. I definitely recommend it.
Cold Steel Commercial Series Fillet Knife 8"
A knife designed for filleting meat and other kitchen tasks. The Straight Back blade is made from 4116 Cryo Quenched stainless steel. The black, ergonomically shaped handle is made from Zy-Ex material and covered with Kray-Ex material approved for food contact, featuring a non-slip texture.
4116 Cryo Quenched stainless steel
The blade is made from 4116 Cryo Quenched stainless steel, subjected to cryogenic treatment, which allows for higher hardness and improved impact resistance. The steel exhibits corrosion resistance and is easy to sharpen.
Straight Back blade profile
The Straight Back profile blade has a length of 203 mm and a thickness of 2 mm. The blade is finished with a satin finish method, leaving an even, linear mark after processing and reducing reflections on the blade surface.
Zy-Ex and Kray-Ex handle
The ergonomically designed handle has a rigid core made from Zy-Ex material, which increases durability, and an outer layer made from Kray-Ex material approved for food contact. The soft scales with a non-slip texture enhance grip control.
main features
- Straight Back blade profile
- 4116 Cryo Quenched stainless steel
- handle with Zy-Ex core, Kray-Ex scales
- Blade is finished with a satin finish method
- non-slip texture
- kitchen knife designed for filleting
MILITARY is the official distributor of Cold Steel.
Cold Steel is an American brand specializing in the production of rugged cutting tools and utility accessories. The range includes kitchen knives, hatchets, sharpeners, baseball bats with reinforced construction and protective covers. The company's products are distinguished by their durability, functionality and careful workmanship. Cold Steel uses advanced materials, such as San Mai III® laminated steel and Kraton® plastic, known for its resistance to wear and tear. The brand works with experienced designers such as Lynn C. Thompson and Andrew Demko.
| Lock type | Fixed blade |
|---|---|
| Blade material | 4116 |
| Holster included | No |
| Clip for carrying | No |
| Handle | Kray-Ex |
| Opening method | Fixed blade |
| Corrosion resistance | Very good |
| Blunt resistance | Medium |
| Weight | 113 g |
| Blade edge | Plain |
| Blade profile | Straight Back |
| Blade thickness | 2 mm |
| Blade length | 203 mm |
| Style | Kitchen |
| Type | Fixed blade |
| Overall length | 337 mm |
| EAN | 705442016588 |
| Manufacturer code | CS-20VF8SZ |
| Brand | Cold Steel |
| EAN |