A contemporary knife that serves as a dependable and adaptable tool for any kitchen. Inspired by Japanese chef's knives - santoku.
The blade is crafted from German X50CrMoV15 stainless steel, offering excellent cutting performance, making it ideal for slicing meat, vegetables, or fruit. Its proper hardening allows for good sharpness retention and easy resharpening. The handle, made from durable wood, is ergonomically designed to provide a secure grip, even when hands are wet or dirty.
Technical data
Steel: X50CrMoV15
Blade length: 160 mm
Thickness of the blade: 2.5 mm
Handle: wood (maple)
Overall length: 293 mm
Weight: 255 g
Manufacturer: Boker, Germany
MILITARY is a premium dealer of Boker.
Boker is a German brand with a tradition dating back to the 17th century, recognizable by its chestnut-colored “Tree Brand” logo. Its headquarters in Solingen offers high-quality everyday and collectible accessories, such as pens, hatchets, sharpeners and sets for traditional shaving - razors, natural-bristle brushes and bowls. Boker products combine precision craftsmanship with classic aesthetics, enjoying worldwide recognition.
| Lock type | Fixed blade |
|---|---|
| Blade material | X50CrMoV15 |
| Holster included | No |
| Clip for carrying | No |
| Handle | Wood |
| Opening method | Fixed blade |
| Corrosion resistance | Very good |
| Blunt resistance | Medium |
| Weight | 255 g |
| Blade edge | Plain |
| Blade profile | Other |
| Blade thickness | 2.5 mm |
| Blade length | 160 mm |
| Style | Kitchen |
| Type | Fixed blade |
| Overall length | 293 mm |
| EAN | 4045011115875 |
| Manufacturer code | 03BO512 |
| Brand | Boker |
| EAN |