Un cuțit de buzunar EDC minimalist creat cu gândul la nevoile marinarilor, echipat cu instrumente practice pentru lucrul cu frânghii și echipament de punte.
Lama parțial zimțată este fabricată din oțel inoxidabil 4116, facilitând tăierea prin frânghii și corzi. Un instrument încorporat pentru deschiderea cătușelor și un vârf pentru descâlcirea nodurilor o fac o unealtă funcțională la bord. Deschiderea se face cu o crestătură de cui, iar stabilitatea în timpul utilizării este asigurată de mecanismul slipjoint.
Sunt utilizate nituri puternice în loc de șuruburi pentru o fiabilitate sporită. Clema cu vârf din oțel pentru atașarea la buzunar sau la curea se dovedește utilă în utilizarea zilnică. Un orificiu mare la capătul mânerului permite atașarea unui carabinier sau înfiletarea unei linii de siguranță.
Mânerul poartă simbolul unei cruci și inscripția "Die Seenotretter" - o referire la Serviciul german de căutare și salvare maritimă.
Unelte:
- deschizător de lanțuri,
- deschizător de sticle.
Date tehnice
Lungimea lamei: 85 mm
Grosimea lamei: 2.3 mm
Oțel: 4116
Mâner: oțel
Încuietoare: slipjoint
Lungime totală: 195 mm
Greutate: 172 g
Producător: Boker, Germania
MILITARY este distribuitor premium al brandului Boker.
Boker este o marcă germană cu o tradiție care datează din secolul al XVII-lea, recunoscută prin logo-ul său în formă de castan - „marca copacului”. Sediul său central din Solingen oferă accesorii de zi cu zi și de colecție de înaltă calitate, cum ar fi stilouri, topoare, ascuțitoare și seturi tradiționale de bărbierit - aparate de ras, perii din păr natural și boluri. Produsele Boker combină meșteșugul de precizie cu estetica clasică, bucurându-se de recunoaștere la nivel mondial.
| Lungime în formă strânsă | 110 mm |
|---|---|
| Lungimea lamei principale | 85 mm |
| Sistem de blocare a lamei principale | Da |
| Culoarea plăcilor mânerului | Altul |
| Număr de unelte | 2 |
| Tirbușon | Nu |
| Foarfece | Nu |
| Pilă pentru unghi | Nu |
| Oțelul lamei | 4116 |
| Material înveliș mâner | Oțel |
| Fierăstrău de lemn | Nu |
| Greutate | 172 g |
| EAN | 4045011261565 |
| Hersteller-Code | 01BO547 |
| Producător | Boker |
| EAN |