First of all, I don't understand why SOG has a lifetime warranty and the site only offers 2 years. Secondly, the multitool arrived well assembled, but it loosened up after 2 days to the point that you can spin it like a butterfly knife, even though it has a very strong thread lock inside.
or sign up for availability notification
SOG Tellus MT Multitool
Functional multitool in a green shade, equipped with 15 full-sized and most essential tools. The knife blade is made from CRYO 440 stainless steel. The functioning of the pliers is based on the patented Compound Leverage mechanism, which improves their operation with gears, allowing for one-handed operation.
Steel frame, G10 laminate scales
The frame and tools are made of stainless steel, heat-treated for optimal hardness and durability. The scales of the body are made from G10 laminate, known for its mechanical resistance.
15 tools with various functions
1. Awl
2. Smooth knife blade
3. Bottle opener
4. Can opener
5. Wire cutter (soft)
6. Small flat screwdriver
7. Pliers
8. Flint
9. Chisel
10. Wood saw
11. Scissors
12. Phillips screwdriver
13. File
14. Tweezers
15. Cable cutter
Set elements
- SOG Tellus MT multitool
- nylon pouch
- flint
Main features
- steel construction
- G10 laminate scales
- 15 useful tools
- compact dimensions
- nylon pouch included in set
MILITARY is a distributor of SOG.
SOG is an American brand founded in 1986 by Spencer Frazer, inspired by the equipment of special units during the Vietnam War. Its first design was created in collaboration with Japanese master blacksmith Ichiro Hattori and made a lasting mark in the history of tactical equipment. SOG gained widespread recognition with the SEAL 2000 model, adopted to equip Navy SEALs and displayed today in the unit's museum at Fort Pierce. The brand's offerings include advanced multitools that use the patented Compound Leverage technology, which nearly doubles the force of pressure through the use of double pivot points. SOG products are distinguished by their robustness, reliability and precision workmanship.
| Blade length | 63.5 mm |
|---|---|
| Pliers | Yes |
| Wire cutter | Yes (integral) |
| Electrical crimper | No |
| Wire stripper | No |
| Bit socket | No |
| Scissors | Yes |
| Case included in set | Yes |
| Material | nylon |
| Blade material | 440 |
| File | Yes (steel file) |
| Saw | Yes (integral) |
| Can opener | Yes |
| Bottle opener | Yes |
| Corkscrew | No |
| Materials | Steel + plastic |
| Length | 146.1 mm |
| Weight | 193 g |
| EAN | 888151051580 |
| Manufacturer code | SOG-29-06-01-41 |
| Brand | SOG |
| EAN |