Great and practical torch, ideal for everyday use. I switched to it from the Olight I3T Eos because of the better battery and greater power. The only downside is the lack of a charging port in the housing – the battery has to be removed for charging.
Wuben PL01 Torch Black - 650 lumens
A lightweight and compact torch in the form of a pen. Equipped with a high-efficiency 315D diode, capable of emitting light with a maximum power of 650 lumens. The innovative reflector offers a high colour rendering index at the level of CRI>90, ensuring faithful reproduction of illuminated colours.
aluminium casing, ip68 rating, drop resistance and clip
The torch body is made from lightweight, durable aircraft-grade aluminium and additionally coated with a military-grade HAIII anodisation. The high IP68 waterproof rating guarantees resistance to immersion up to a depth of 2 metres for 60 minutes. Additionally, the device is drop resistant from a height of up to 2 metres. The casing features a resilient, bidirectional clip, allowing attachment of the pen to the edge of a pocket or other elements of accoutrement.
4 work modes, easy-to-use button
Work mode / power / runtime:
- High / 650-150 lumens / 1 min - 60 min
- Med / 150 lumens / 2 h 30 min
- Low / 50 lumens / 7 h
- Moon / 1 lumen / 125 h
At the end of the body there is an easy-to-use button, allowing for changing the work mode and turning the device on/off.
battery power and gold-plated spring
The torch is powered by a 650 mAh battery, which can be replaced in emergencies with two AAA batteries. The battery has a USB-C charging port and an LED diode indicating the charge level.
main features
- power up to 650 lumens
- high-efficiency 315D diode
- high CRI for better colours
- lightweight and compact
- 4 work modes
- resilient clip
- made from durable aluminium
- IP68 rating
- drop resistance up to 2 metres
- battery or rechargeable power
MILITARY is the exclusive distributor of Wuben
Wuben is a brand with over thirty years of experience in creating modern flashlights and lighting accessories, combining advanced technologies with durability. The offer includes EDC models, tactical flashlights, headlamps, and specialized designs, often equipped with features such as light beam adjustment and emergency modes, including SOS. Durable aircraft-grade aluminum is used in production, and the housings meet IPX waterproof standards, ensuring reliability even in demanding conditions. Wuben equipment is recognized by both professional users and outdoor enthusiasts. The company is also involved in social activities, implementing the “Light Up Your Life” initiative, which provides lighting to communities affected by natural disasters.
| Maximum light output | 650 lumens |
|---|---|
| Light beam | Wide |
| Light modes | Yes |
| Working time in maximum mode | 1 + 60 min |
| Runtime in high mode | 150 min |
| Run-time in low mode | 125 hrs |
| Power type | Replaceable battery + battery |
| Accumulator/battery type | 1x Rechargeable battery |
| Rechargable battery included in set | Yes |
| Body material | Aluminium |
| Magnet | No |
| Main color | Black |
| Light color | White |
| Powerbank | No |
| Waterproof class | IP 68 |
| Clip included in set | Yes |
| Headband | No |
| Case included in set | No |
| Length | 134.9 mm |
| Diameter | 14,9 mm |
| Weight | 45 g |
| EAN | 6971196512629 |
| Manufacturer code | PL01 BLACK |
| Brand | Wuben |
| EAN |
Reviews with photos
Review summary
Number of reviews: 2
-
-
A small and versatile flashlight for performing colour-sensitive works (any activity that required perfect colour rendition), given its high colour reproduction index. I've tested it with the rechargeable battery it came in with, but also with the AAA batteries and also with Ni-Mh rechargeable ones as well and I got plenty of light, also worth mentioning that the Highest output mode can only be achieved when using the default battery provided by the manufacturer or a compatible one, while with AAA batteries the remaining output modes are accessible. It has a very nice spill, it basically fills with light my entire living room, but there's a well-defined spot area as well, that nicely blends into the spill. This is not a flood light, but is definitely floody enough to make a great EDC, especially that the 650 lumens can help a lot in outdoor activities nearby your home. I do recommend this flashlight due to its small size and great output power, but also due to its high CRI emitter.
No reviews