Am luat LIMA II pentru excursii scurte în doi, deoarece doream ceva compact, dar totuși să nu fie ca o „conservă”. Se montează destul de rapid, mai ales dacă ai mai montat-o de una sau două ori înainte; montată ocupă rezonabil de mult spațiu. Pentru două persoane spațiul este suficient, dar fără lux – dacă ai multe lucruri înăuntru, începe să devină cam înghesuit. Se comportă bine pe ploaie, nu a dezamăgit nici la ploaie măruntă, nici la ploaie moderată. Dar trebuie folosită ventilația, altfel dimineața poate apărea condens, mai ales dacă e frig. Ține vântul ok, dar oricum prind bine corzile de întindere, pentru că fără ele, cortul ușor poate „flutura”. Per total, este o alegere bună pentru un weekend sau o drumeție scurtă. Nu este un monstru de expediție, dar ca un cort turistic pentru două persoane își face treaba.
Cort pentru două persoane cu construcție clasică de iglu. Cadrul extern utilizat în acesta permite montarea cortului chiar și în ploaie, prin desfășurarea mai întâi a foii volante, care protejează zona de dormit de umezeală. Este fabricat din poliester acoperit cu PU și are un grad de impermeabilitate de 3.000 H2O. Există opțiunea de a desface sacul de dormit tropical în sine. Toate cusăturile sacului de dormit sunt laminate.
Modelul este echipat cu un vestibul conectat la intrare. Dormitorul mare poate fi așezat confortabil, și există buzunare practice și cârlige pentru a ajuta la păstrarea lucrurilor ordonate. Două ferestre de ventilație au fost cusute în foaia volantă a cortului pentru a îmbunătăți circulația aerului. În plus, partea superioară a zonei de dormit este confecționată dintr-o țesătură cu plasă aerisită, care acționează și ca o plasă de țânțari pentru a preveni pătrunderea insectelor în cort.
Prin plasarea tunelurilor cadrului în afara foii volante, cortul poate fi montat în siguranță pe timp de ploaie prin montarea mai întâi a foii volante, ceea ce protejează zona de dormit de umezeală. De asemenea, este posibil să instalați doar foaia de protecție.
Cortul este ideal pentru ciclism, camping și canotaj, printre alte activități.
Toate chingile sunt realizate într-o culoare strălucitoare, ceea ce îmbunătățește vizibilitatea acestora după lăsarea întunericului. De asemenea, este inclus un buzunar montat pe tavan.
Caracteristici cheie: - cort cu două paturi
- cort pentru două persoane,
- buzunare practice și cârlige în dormitor,
- tuneluri pentru rame pe partea exterioară a foii volante,
- chingi în culori vii,
- înălțare rapidă.
Date tehnice
Număr de persoane: 2
Vestibul: 1
Intrări: 1 1
Culoare: Olive
Material tropical: poliester PU (3000 mm H2O)
Material dormitor: poliester
Pardoseală: polietilenă
Cadru: fibră de sticlă
Pini: oțel
Dimensiuni dormitor: 215 x 130 x 100 cm
Dimensiunile vestibulului: 215 x 65 cm
Dimensiuni atunci când este ambalat: 48 x 16 cm
Greutate: 3200 g
Producător: Fjord Nansen, Polonia
MILITARY este dealer premium al brandului Fjord Nansen.
Fjord Nansen este un brand european care oferă calitate de încredere și un proces de fabricație responsabil, fiind prezent pe piață din 1996 și inspirându-se din spiritul explorării polare și din figura lui Fridtjof Nansen – exploratorul norvegian care simbolizează curajul și dorința permanentă de a depăși limitele. Se specializează în crearea de echipamente turistice fiabile, precum corturi, rucsacuri, saci de dormit și termosuri, care sunt testate în cele mai exigente condiții, de la furtuni atlantice până la înghețurile siberiene. Brandul susține activ expediții de explorare, inclusiv călătoriile transatlantice solitare ale lui Aleksander Doba, combinând pasiunea pentru descoperire cu sprijinul practic pentru călători. Sloganul „Păstrează sălbăticia în inimă” reflectă filosofia sa - încurajează trăirea aproape de natură și asumarea provocărilor care depășesc cotidianul.
| Greutate | 3200 g |
|---|---|
| Dimensiuni în mod desfășurat | 215 x 130 x 100 cm |
| Dimensiuni în mod pliat | 48 x 16 cm |
| Ventilație | Orificii + plasă MESH |
| Număr de persoane | 2 |
| Număr de dormitoare | 1 |
| Vestibul | Da |
| Material prelată | Poliester + PU |
| Material dormitor | poliester |
| Material podea | polietilenă |
| Număr de intrări | 1 |
| Prelată | Da |
| Construcția cortului | Tip copulă (iglu) |
| Plasă împotriva insectelor | Da |
| Cadru | Fibră de sticlă |
| Buzunare pentru depozitarea echipamentului | Da |
| Set de cuie pentru cort | Ace de oțel |
| Rezistența prelatei la apă | 3000 mm/m2 |
| Rezistența podelei la apă | 3000 mm/m2 |
| Culoare/Camuflaj | Nuanțe de verde |
| EAN | 5908221359943 |
| Hersteller-Code | SS10398 |
| Producător | Fjord Nansen |
| EAN |
Recenzii cu fotografii
Sinteză a recenziilor
Număr de recenzii: 2
-
-
Un cort elegant și bine confecționat, de formă tradițională tip iglu. Toate cusăturile sunt laminate, iar lucrătura este atent realizată. Materialul exterior este poliester acoperit de înaltă calitate. Ușor de folosit și rapid de montat.
Fără recenzii