Sac de dormit Alpinus Bushcraft 1400 Olive - drept
Sacul de dormit cu construcție tip mumie de culoare verde, asigură o poziție confortabilă a corpului în timpul somnului. Fabricat dintr-un amestec de poliamidă de înaltă calitate și Cordura durabilă. Construcția împreună cu umplutura PrimaLoft Black Rise oferă o bună izolație termică, menținând în același timp o greutate redusă.
Temperaturi și condiții de utilizare
Temperaturile de utilizare ale sacului de dormit determinate conform standardului EN 13537:
- T-confort: +4 grade C - temperatura cea mai scăzută la care o femeie poate dormi confortabil pe parcursul întregii nopți,
- T-limit: -1 grad C - temperatura minimă la care un bărbat poate dormi o noapte întreagă fără disconfort,
- T-extreme: -17 grade C - temperatura cea mai scăzută la care se poate supraviețui în sacul de dormit. Această valoare nu este recomandată pentru utilizare regulată.
Poliamidă durabilă, umplutură PrimaLoft Black Rise
Stratul exterior este realizat din poliamidă, ceea ce îl face durabil și rezistent la abraziuni. Partea interioară este din poliester, oferind un confort ridicat, datorită structurii sale moi și plăcute. Întăririle suplimentare din Cordura în partea inferioară fac sacul de dormit potrivit pentru condițiile exterioare .
Izolația din material sintetic reciclat PrimaLoft Black Rise oferă proprietăți termoizolante, chiar și după umezire. Menține căldura la temperaturi scăzute și reduce supraîncălzirea la temperaturi mai ridicate. Modelul este ușor de întreținut curat; se poate spăla la mașină. Două bucle permit agățarea convenabilă pe un cuier. Un strat izolant suplimentar sub formă de folie protejează de frigul de la sol.
Fermoar pe partea dreaptă, sistem Anti Snag
Sacul de dormit este echipat cu un fermoar dublu YKK plasat pe partea dreaptă, care permite o deschidere completă. Se poate deschide și doar în partea de jos pentru ventilație suplimentară a picioarelor. Datorită sistemului Anti Snag, materialul nu se agăță de fermoar. O blocare specială împiedică deschiderea accidentală a fermoarului în timpul nopții. La interior se află un buzunar mic pentru obiecte mici, închis cu fermoar.
Glugă integrată pentru protecție împotriva frigului
Gluga incorporată sporește protecția termică, acoperind capul și prevenind pierderea de căldură la temperaturi scăzute. Forma sa protejează suplimentar împotriva vântului și umezelii.
Transport și depozitare confortabile
Modelele sunt confortabile de transportat și depozitat. După pliere, sacul de dormit are dimensiunea de 36 x 20 cm (după compresie 30 x 20 cm) și cântărește doar 1400 g, facilitând transportul fără a încărca excesiv bagajul.
Elementele setului
Setul include un sac de compresie cu cleme, care protejează sacul de dormit în timpul transportului și îl apără de murdărie și deteriorare.
Caracteristici principale
- stratul exterior din poliamidă și Cordura
- interior realizat din poliester
- umplutură hipoalergenică PrimaLoft Black Rise
- temperaturi: T-confort: +4 grade C, T-limit: -1 grad C, T-extreme: -17 grade C
- fermoar pe partea dreaptă
- sistem Anti Snag
- glugă practică
- fermoar dublu YKK
- buzunar mic pentru obiecte mici
- dimensiuni reduse după pliere și compresie
- greutate redusă
MILITARY este dealear premium al brandului Alpinus.
Alpinus este un brand outdoor european fondat în 1990 de legendarii alpiniști himalayeni Artur Hajzer, Janusz Majer și Ryszard Warecki. Bazat pe moștenirea montană și pe angajamentul față de calitatea de încredere și producția responsabilă, brandul s-a specializat de-a lungul anilor în îmbrăcăminte și echipamente durabile pentru activități outdoor. După revenirea sa pe piață, Alpinus și-a îmbinat moștenirea outdoor cu tehnologii moderne și soluții ecologice, devenind un brand ales atât de profesioniști, cât și de pasionați.
| Greutate | 1400 g |
|---|---|
| Culoare/Camuflaj | Nuanțe de verde |
| Dimensiuni în mod desfășurat | 215 x 80 x 50 cm |
| Dimensiuni în mod pliat | 32 x 20 cm |
| Culoarea principală | Olive |
| Material principal | poliamidă |
| Material suplimentar | poliester |
| Umplere | Primaloft |
| Posibiliatate de legare a sacilor de dormit | Da |
| Partea de închidere a sacului de dormit | Drept |
| Tip de sac de dormit | Mumie |
| T-comfort | 4 grade C |
| T-limit | -1 grade C |
| Temperatura minimă sugerată | -17 grade C |
| EAN | 5905616117805 |
| Hersteller-Code | RO11780 |
| Producător | Alpinus |
| EAN |