The Brubeck Rashguard Gym women's shirt in green is a great choice for demanding workouts. Made from breathable and stretchy material, it guarantees comfort and a perfect fit during exercise. It effectively wicks away sweat, keeping your skin dry. I recommend it for the gym and fitness classes!
The women's T-shirt is made of double-layer fabric with a grammage of 288 g/m2. Thanks to this, the material does not show through, while it is lightweight and dries quickly.
Polyamide microfibers increase the resistance to abrasion and tearing, and the admixture of elastane provides adequate elasticity. Seamless, elastic fit improves comfort, minimizes the risk of chafing and guarantees a very good fit.
The Air Balance system used provides better ventilation thanks to special zones in areas of excessive perspiration.
Technical data
Color: Green
Material: 95% polyamide, 5% elastane
Grammage: 288 g/m2
Manufacturer: Brubeck, Poland
MILITARY is a premium dealer of Brubeck.
Brubeck is a brand that has been developing thermoactive clothing for athletes, outdoor enthusiasts and specialized services since 2005. Using Merino wool and modern synthetic yarns, it creates functional collections tailored to various conditions - from the winter Thermo and Extreme Wool series, to the versatile Dry line, to the ultralight 3D Pro. Brubeck clothing is used in rescue operations, such as in GOPR (Mountain Volunteer Search and Rescue), and is also recognized in foreign markets.
| Color/camouflage | Green hue |
|---|---|
| Sleeve length | Long |
| Thermoactive | Yes |
| Material type | Synthetic |
| Gender | Women's |
| Clasp type | No unfastening |
| Grammage | 288 g/m2 |
| Yes | |
| Cut | Compression |
| Weight | 350 g |
| Additional material | 5% elastane |
| Main material | 95% Polyamide |
| Number of pockets | 0 |
| Main color | Green |
| Velcro panel | No |
| Manufacturer code | P1BRU-ATHH-LC1002W |
| Brand | Brubeck |
| EAN |