or sign up for availability notification
Boker Solingen Core Walnut Bread Knife
Kitchen bread knife from the Core collection, created in collaboration with experienced German sellers of specialty knives and accessories from the cities of Trier, Wiesbaden, Münster, and Lüneburg. Ergonomically shaped, non-slip handle is made from walnut wood.
stainless steel X50CrMoV15
Blade with a length of 20.7 cm made of high-quality stainless steel X50CrMoV15. The blade was hand-forged in Solingen and hardened to a hardness of 58 HRC, ensuring high resistance to dulling and durability of the blade. Additional hand sharpening and polishing provide extraordinary sharpness and smooth cutting.
walnut wood handle
The ergonomic handle made of natural walnut wood ensures a stable grip. Safety and user comfort are enhanced by the forged bolster protecting the hand from sliding onto the blade. A characteristic element of the Core collection is also the rounded spine of the blade, which makes the knife comfortable and secure in hand, even during intensive use or strong pressure while cutting.
main features
- knife from the Core series
- made in Solingen
- stainless steel X50CrMoV15
- hardened to a hardness of 58 HRC
- walnut wood handle
- rounded blade spine
MILITARY is a premium dealer of Boker.
Boker is a German brand with a tradition dating back to the 17th century, recognizable by its chestnut-colored “Tree Brand” logo. Its headquarters in Solingen offers high-quality everyday and collectible accessories, such as pens, hatchets, sharpeners and sets for traditional shaving - razors, natural-bristle brushes and bowls. Boker products combine precision craftsmanship with classic aesthetics, enjoying worldwide recognition.
| Lock type | Fixed blade |
|---|---|
| Blade material | X50CrMoV15 |
| Holster included | No |
| Clip for carrying | No |
| Handle | Wood |
| Opening method | Fixed blade |
| Corrosion resistance | Very good |
| Blunt resistance | Medium |
| Weight | 175 g |
| Blade edge | Serrated |
| Glass breaker | No |
| Blade profile | Other |
| Blade thickness | 2,8 mm |
| Blade length | 217 mm |
| Style | Kitchen |
| Type | Fixed blade |
| Overall length | 308 mm |
| EAN | 4045011155376 |
| Manufacturer code | 130750 |
| Brand | Boker |
| EAN |