Walther ProSecur Pepper spray against bears, wolves, and wild boars 225 ml - cone (DE)
Highly concentrated pepper spray designed for defense against animals. Useful outdoors, on a plot of land, on a campsite or when hiking in national parks inhabited by large, dangerous mammals such as bears, wolves, or wild boars. The spray is non-toxic and poses no threat to the environment. It is safe for animals, effectively deterring them without causing them harm.
Pepper spray with an additional label for the German market. It can be legally owned and carried in Germany. Labels may vary depending on the batch, sprays are shipped randomly.
Substance concentration
The composition contains 10% OC (oleoresin capsicum), of which 2% is MC (major capsaicinoids), which translates into high effectiveness even in large animals. This concentration ensures a quick and intense effect on animals, including wolves, bears, and dogs.
Safety mechanism, cone-shaped stream
The substance is released in the form of a wide cone, which increases the chance of effective impact, even on a moving target. The fine particles suspended in the air act both by contact and through the animal's respiratory system. The container design is equipped with a safety lock to prevent accidental activation.
Main features
- capacity 225 ml
- intended for use on animals
- 10% OC (Oleoresin Capsicum), including 2% MC (Major Capsaicinoids)
- safety system to prevent accidental use
- cone-shaped spray nozzle
- non-toxic, environmentally friendly
| Weight | 310 g |
|---|---|
| Capacity | 225 ml |
| Spray pattern | Cone |
| Effective range | 10 m |
| OC irritant concentration | 10 % |
| Capsaicinoid content in OC | 2 % |
| Heat in Scoville unit | 2 mln SHU |
| Major capsaicinoids content | 0,2 % |
| Container height | 217 mm |
| Manufacturing country | Germany |
| Unit value | 225 ml |
| EAN | 5907049003687 |
| Manufacturer code | 2.2021 DE |
| Brand | Umarex |
| EAN |