Great for outdoor use, the folding handle makes it easy to fit in your luggage. The thick walls provide durability and resistance to damage. Coffee enjoyed outdoors from a metal mug seems to taste better.
Shipping: Immediately
€9.68
€16.49
-41%
You save
€6.81
A travel mug with a 500 ml capacity, featuring a folding handle, so it doesn't take up much space in a backpack and is easy to carry. Made of durable aluminum, which is highly resistant to damage.
It features a special folding handle that makes it easier to carry the mug and pack your gear in a backpack or bag.
Technical data
Capacity: 500 ml
Handle color: Red
Material: aluminum
Height: 67 / 83 mm
Diameter: 112 mm
Weight: 83 g
Manufacturer: Trangia, Sweden
| Weight | 83 g |
|---|---|
| Capacity | 500 ml |
| Color | Red hue |
| Height | 83 mm |
| Diameter | 112 mm |
| Material | Aluminum |
| Mug type | Classic |
| Handle | Folder |
| Closure type | Lid |
| EAN | 7315085000535 |
| Manufacturer code | TRA-500053 |
| Brand | Trangia |
| EAN |