or sign up for availability notification
SOG XL Entrenching Tool Folding Shovel - Black
Handy shovel with a blade made of durable steel, designed for outdoor tasks. Thanks to the twist lock, it is possible to quickly unfold and fold the tool, which can also be used as a hoe. The side edge is armed with a single-row saw, making it easier to cut through thin branches and roots. Its compact size and light weight make it an ideal choice for camping, survival expeditions, metal detector searches, and as a backup snow removal tool kept in the car.
practical handle, cover
The triangular handle makes it easy to hang the tool and provides a comfortable grip while working. The folding 3-piece design allows for easy storage. The whole tool fits in a pouch made of ballistic nylon, which can be clipped to a belt, backpack or other piece of accouterment.
Main features
- Constructed from sturdy steel
- Features a screw lock
- Functions as a hoe
- Compact size
- Lightweight
Technical data
Color: Black
Material: high-carbon steel
Overall length: 59 cm
Folded length: 25.4 cm
Weight: 1219 g
Manufacturer: SOG, USA
MILITARY is a distributor of SOG.
SOG is an American brand founded in 1986 by Spencer Frazer, inspired by the equipment of special units during the Vietnam War. Its first design was created in collaboration with Japanese master blacksmith Ichiro Hattori and made a lasting mark in the history of tactical equipment. SOG gained widespread recognition with the SEAL 2000 model, adopted to equip Navy SEALs and displayed today in the unit's museum at Fort Pierce. The brand's offerings include advanced multitools that use the patented Compound Leverage technology, which nearly doubles the force of pressure through the use of double pivot points. SOG products are distinguished by their robustness, reliability and precision workmanship.
| Weight | 1219 g |
|---|---|
| Dimensions when folded | 25,4 cm |
| Transport cover | Yes |
| Grip type | Triangular type (V) |
| Main color | Black |
| Dimensions | 59 cm |
| Additional accessories included | Yes |
| Folding | Yes |
| Point material | Steel |
| Point edge | Smooth + partially serrated |
| EAN | 888151070048 |
| Manufacturer code | SOG-F20-CP |
| Brand | SOG |
| EAN |