or sign up for availability notification
Convenient foldable shovel crafted from sturdy high-carbon steel. The head is further protected with a matte black anti-corrosion finish.
A single-row saw is integrated along the side of the head for cutting through roots or small branches. A screw-on lock at the base lets you adjust the spade to either a straight position or a 90-degree angle, enabling its use as a pick or hoe.
The triangular-shaped handle makes it easy to hang the shovel. Its 3-piece foldable design also ensures easy portability.
When collapsed, the shovel fits into the included ballistic nylon pouch, which allows attachment to a belt, backpack, or other gear.
Specifications
Color: Black
Material: high carbon steel
Overall length: 46 cm
Folded length: 18.5 cm
Weight: 695 g
Manufacturer: SOG, USA
MILITARY is a distributor of SOG.
SOG is an American brand founded in 1986 by Spencer Frazer, inspired by the equipment of special units during the Vietnam War. Its first design was created in collaboration with Japanese master blacksmith Ichiro Hattori and made a lasting mark in the history of tactical equipment. SOG gained widespread recognition with the SEAL 2000 model, adopted to equip Navy SEALs and displayed today in the unit's museum at Fort Pierce. The brand's offerings include advanced multitools that use the patented Compound Leverage technology, which nearly doubles the force of pressure through the use of double pivot points. SOG products are distinguished by their robustness, reliability and precision workmanship.
| Weight | 695 g |
|---|---|
| Dimensions when folded | 185 mm |
| Transport cover | Yes |
| Grip type | Triangular type (V) |
| Main color | Black |
| Dimensions | 460 mm |
| Folding | Yes |
| Point material | Steel |
| Handle material | Steel |
| Point edge | Smooth + partially serrated |
| EAN | 729857993296 |
| Manufacturer code | SOG-F08-N |
| Brand | SOG |
| EAN |