Axe equipped with a flat head, which, together with the back of the blade, forms a right angle to the straight handle. It will be perfect for chopping wood, chopping, planing and other activities during survival or bushcraft expeditions.
The head is made of forged 1055 carbon steel, which has been heat-treated to provide high impact strength while ensuring good working sharpness hold.
The handle on which the head is set is made of durable pecan wood.
Technical data
Overall length: 559 mm
Blade length: 152 mm
Cutting edge length: 83 mm
Length of handle: 559 mm
Material: carbon steel 1055
Handle: pecan
Weight: 635 g
Manufacturer: Cold Steel, USA
MILITARY is the official distributor of Cold Steel.
Cold Steel is an American brand specializing in the production of rugged cutting tools and utility accessories. The range includes kitchen knives, hatchets, sharpeners, baseball bats with reinforced construction and protective covers. The company's products are distinguished by their durability, functionality and careful workmanship. Cold Steel uses advanced materials, such as San Mai III® laminated steel and Kraton® plastic, known for its resistance to wear and tear. The brand works with experienced designers such as Lynn C. Thompson and Andrew Demko.
| Overall length | 350 mm |
|---|---|
| Blade length | 180 mm |
| Blade material | 3Cr13 |
| Shaft | Plastic |
| Weight | 800 g |
| Transport cover | Yes |
| EAN | 705442008927 |
| Manufacturer code | CS-90FH |
| Brand | Cold Steel |
| EAN |