Un topor echipat cu un capac plat care, împreună cu partea din spate a lamei, formează un unghi drept cu mânerul drept. Este perfectă pentru tăierea lemnului, cioplire, rindeluire și alte activități în timpul expedițiilor de supraviețuire sau bushcraft.
Capul este fabricat din oțel carbon forjat 1055, care a fost tratat termic pentru a oferi o rezistență ridicată la impact, asigurând în același timp o bună păstrare a ascuțișului de lucru.
Mânerul pe care este așezat capul este fabricat din lemn de nuc durabil.
Date tehnice
Lungime totală: 559 mm
Lungimea lamei: 152 mm
Lungimea muchiei de tăiere: 83 mm
Lungimea mânerului: 559 mm
Material: oțel carbon 1055
Mâner: pecan
Greutate: 635 g
Producător: Cold Steel, SUA
MILITARY este distribuitor oficial al brandului Cold Steel.
Cold Steel este un brand american specializat în fabricarea de instrumente de tăiere robuste și accesorii utilitare. Gama include cuțite de bucătărie, topoare, ascuțitoare, bâte de baseball ranforsate și teci de protecție. Produsele companiei se disting prin durabilitate, funcționalitate și măiestrie atentă. Cold Steel utilizează materiale avansate, precum oțelul laminat San Mai III® și plasticul Kraton®, cunoscut pentru rezistența sa la uzură și rupere. Brandul colaborează cu designeri experimentați precum Lynn C. Thompson și Andrew Demko.
| Lungimea totală | 350 mm |
|---|---|
| Greutate | 800 g |
| Lungimea muchiei de tăiere | 180 mm |
| Husă de transport | Da |
| Oțelul lamei | 3Cr13 |
| Mâner | Material sintetic |
| EAN | 705442008927 |
| Hersteller-Code | CS-90FH |
| Producător | Cold Steel |
| EAN |