Great for cutting meat. The blade has the right width and thickness for this type of work. The handle is comfortable and doesn't slip out of wet hands. The steel can be easily sharpened. I definitely recommend it.
Cold Steel Commercial Series Cleaver Kitchen Cleaver
A kitchen knife perfect for portioning meat and chopping vegetables. Cleaver blade is made of 4116 Krupp stainless steel, and the handle is made of durable Zy-Ex material.
steel 4116 Krupp, cryogenic hardening
Blade made from German 4116 Krupp steel produced by ThyssenKrupp, which has undergone cryogenic hardening to achieve increased hardness (55–57 HRC) and impact resistance. It features excellent cutting properties, ease of maintenance, and high resistance to corrosion.
Cleaver blade profile
Cleaver profile blade is 229 mm long and 3.5 mm thick. The blade is sturdy and easy to resharpen. The rectangular shape allows for quick transfer of chopped products to a bowl or pan.
handle made of Zy-Ex
Ergonomic handle made of durable Zy-Ex material, covered with non-slip Kray-Ex food-friendly material.
main features
- Cleaver blade profile
- 4116 Krupp stainless steel
- cryogenically hardened blade
- handle made of Zy-Ex material
MILITARY is the official distributor of Cold Steel.
Cold Steel is an American brand specializing in the production of rugged cutting tools and utility accessories. The range includes kitchen knives, hatchets, sharpeners, baseball bats with reinforced construction and protective covers. The company's products are distinguished by their durability, functionality and careful workmanship. Cold Steel uses advanced materials, such as San Mai III® laminated steel and Kraton® plastic, known for its resistance to wear and tear. The brand works with experienced designers such as Lynn C. Thompson and Andrew Demko.
| Lock type | Fixed blade |
|---|---|
| Blade material | 4116 |
| Holster included | No |
| Clip for carrying | No |
| Handle | Kray-Ex |
| Opening method | Fixed blade |
| Corrosion resistance | Very good |
| Blunt resistance | Medium |
| Weight | 675 g |
| Blade edge | Plain |
| Blade profile | Cleaver |
| Blade thickness | 3,5 mm |
| Blade length | 229 mm |
| Style | Kitchen |
| Type | Fixed blade |
| Overall length | 349 mm |
| EAN | 705442016564 |
| Manufacturer code | CS-20VCLEZ |
| Brand | Cold Steel |
| EAN |