or sign up for availability notification
A contemporary knife serving as a dependable and adaptable tool for any kitchen. Crafted from German X50CrMoV15 stainless steel, the precision-engineered head boasts excellent cutting capabilities with a long and slender blade, making it perfect for slicing both meat and fish.
The meticulous hardening process guarantees excellent sharpness retention, facilitating easy resharpening. Featuring a handle constructed of durable wood, it is ergonomically designed to provide a secure grip, whether the hand is wet or dirty.
Technical data
Steel: X50CrMoV15
Blade length: 207 mm
Thickness of the blade: 2.4 mm
Blade: smooth
Handle: walnut wood
Overall length: 330 mm
Weight: 114 g
Manufacturer: Boker, Germany
MILITARY is a premium dealer of Boker.
Boker is a German brand with a tradition dating back to the 17th century, recognizable by its chestnut-colored “Tree Brand” logo. Its headquarters in Solingen offers high-quality everyday and collectible accessories, such as pens, hatchets, sharpeners and sets for traditional shaving - razors, natural-bristle brushes and bowls. Boker products combine precision craftsmanship with classic aesthetics, enjoying worldwide recognition.
| Lock type | Fixed blade |
|---|---|
| Blade material | X50CrMoV15 |
| Holster included | No |
| Clip for carrying | No |
| Handle | Wood |
| Opening method | Fixed blade |
| Corrosion resistance | Very good |
| Blunt resistance | Medium |
| Weight | 114 g |
| Blade edge | Plain |
| Blade profile | Straight Back |
| Blade thickness | 2.4 mm |
| Blade length | 207 mm |
| Style | Kitchen |
| Type | Fixed blade |
| Overall length | 330 mm |
| EAN | 4045011165030 |
| Manufacturer code | 130760 |
| Brand | Boker |
| EAN |