I'm happy with my choice of this pocket knife, although for my needs I still need to sharpen it a bit more. I really like the shape of the small blade, which is great for carving and working with wood.
Boker Magnum Classic pocket knife is a handy, classic pocket knife designed for everyday use, manufactured by the American company Boker. The entire frame and tools are made of 440 stainless steel with wooden scales.
It is equipped with basic tools such as a smooth-edged knife, bottle opener, can opener, flathead screwdriver, and awl. The blade lock is a classic slip-joint spring.
The pocket knife features a lanyard hole to prevent it from getting lost.
Technical data
Blade length: 65 mm
Steel: 440A
Handle: rosewood
Overall length: 160 mm
Blade thickness: 1.50 mm
Weight: 82 g
Manufacturer: Boker, Germany
MILITARY is a premium dealer of Boker.
Boker is a German brand with a tradition dating back to the 17th century, recognizable by its chestnut-colored “Tree Brand” logo. Its headquarters in Solingen offers high-quality everyday and collectible accessories, such as pens, hatchets, sharpeners and sets for traditional shaving - razors, natural-bristle brushes and bowls. Boker products combine precision craftsmanship with classic aesthetics, enjoying worldwide recognition.
| Folded length | 95 mm |
|---|---|
| Blade length | 65 mm |
| Main blade lock | No |
| Scales color | Brown hue |
| Number of tools | 5 |
| Corkscrew | No |
| Scissors | No |
| Case included in set | No |
| Nailfile | No |
| Blade material | 440A |
| Handle facings material | Wood |
| Wood saw | No |
| Weight | 82 g |
| EAN | 4045011086717 |
| Manufacturer code | 01MB334 |
| Brand | Boker |
| EAN |