Bauhaus Automatic 2162-2 Watch - Black
Classic men's watch with a wrist strap, equipped with an automatic Miyota Cal. 8285 movement. It features a 41 mm diameter and 13 mm thickness watchcase.
Thanks to the date display function and the see-through caseback, which shows the movement in action, the model combines functional and structural features.
Automatic movement
Watches with an automatic movement do not require a battery. The movement of the hand and wrist activates a rotor that winds the mainspring of the movement.
Stainless steel crown, water resistance up to 5 atm
The 41 mm diameter watchcase and crown are made of stainless steel, resistant to scratches and corrosion. The watch is characterized by a water resistance level of 5 atmospheres (up to 50 meters of water pressure), providing resistance to accidental splashes and moisture.
K1 mineral glass, partially see-through caseback
The watch dial is protected by polished K1 mineral glass, resistant to scratches and light impacts. The dial features a date display showing the current day of the month and week. The watch's caseback is made of partially transparent mineral glass, allowing insight into the watch's mechanics.
Leather strap
The model includes a strap made of handcrafted natural leather, embossed with the company's logo. A traditional buckle closure allows for easy and stable attachment of the watch to the wrist.
Set elements
- Watch
- Original, branded packaging
- Manual
- Certificate of authenticity
Main features
- Automatic Miyota Cal. 8285 movement
- 41 mm diameter
- See-through caseback
- Stainless steel
- Water resistance 5 ATM
- Date display
- Leather strap
| Gender | Men's |
|---|---|
| Smartwatch | No |
| Body material | stainless steel |
| Type of mechanism | Mechanical with automatic winding |
| Strap | Leather |
| Glass | Mineral |
| Alarm | No |
| Date stamp | Yes |
| Stopwatch | No |
| Main color | Black |
| Dimensions | 13 x 41 mm |
| Backlight | No |
| Waterproof | 5 ATM / 50 m |
| Shockproof | Yes |
| NFC | No |
| Calendar | No |
| Compass | No |
| GPS | No |
| Barometer | No |
| Thermometer | No |
| Altimeter | No |
| Chronograph | No |
| Pedometer | No |
| Calorie counter | No |
| Heart rate measurement | No |
| Pulse oximeter | No |
| Weight | 65 g |
| EAN | 4041338216226 |
| Manufacturer code | BA-2162-2 |
| Brand | Bauhaus |
| EAN |