Binoculars with a 42 mm objective lens and a fixed magnification of 10x. It allows observation in various lighting conditions. The sealed nitrogen-filled design guarantees protection from harmful effects of water, moisture and dust and provides water resistance up to 3 meters. The SkyHawk 4.0 model can be used in temperatures from -20 °C to +70 °C.
The Roof-type prism system used in the binoculars provides a wider field of view. The multi-layer anti-reflective coating minimizes light reflections from the lens surface. High Contrast Optics lenses provide sharp, high-contrast images with accurate color reproduction and high image quality across the entire field of view from a distance of 2 meters.
The body of the binoculars is made of durable Makrolon polycarbonate. The non-slip NBR Longlife rubber coating is highly resistant to harmful effects of oils, fuels, acids, fats and weather conditions, and cushions accidental bumps and falls from low heights. Contoured finger indentations ensure grip stability even when wearing gloves. Ergonomic twist-up eyecups made of soft silicone provide high comfort and protection from sun and wind.
The enlarged Fast Close Focus knob located in the center of the binoculars allows for quick focusing. In addition, the Distance Control System allows you to pre-adjust the focus to the distance of the observed object. The binoculars are equipped with dioptric correction in the range of ±4. The ability to adjust the spacing of the eyepieces from 56 to 74 mm allows a better fit for the user.
The set includes:
- Steiner SkyHawk 4.0 10x32 binoculars,
- case,
- neoprene strap for hanging around the neck,
- lens and eyepiece covers,
- instruction manual.
Technical data
Magnification: 10x
Lens diameter: 42 mm
Field of view: 108 m at 1000 m
Minimum focus: 2 m
Exit pupil: 4.2 mm
Prism system: Roof
Length: 147 mm
Width: 120 mm
Weight: 745 g
Manufacturer: Steiner Optik, Germany
MILITARY is an authorized dealer of Steiner.
Steiner is a renowned German optics manufacturer that has been operating continuously since 1947. The company offers high-quality binoculars, scopes, night vision and thermal imaging devices for use in the military sector, hunting, sailing and nature observation. Steiner stands out from the competition with its innovative technologies, including nitrogen-filled optical systems and the use of durable Makrolon plastic. The brand currently exports its products to over 80 countries and enjoys a reputation among demanding users. Since 2008, it has been part of Beretta Holding.
| Magnification (x) | 10 |
|---|---|
| Objective lens diameter (mm) | 42 |
| Minimal focus | 2 m |
| Optical glass | Steiner High-Contrast Optik |
| Binoculars use | General-purpose |
| Field of view (m /100 m) | 108 m/ 1000 m |
| Exit pupil | 4,2 mm |
| Adjustable diopter | Yes |
| System | Roof |
| Anti-reflection coating | Multi-layer coating |
| Binoculars water resistance | Yes |
| Length | 147 mm |
| Weight | 745 g |
| EAN | 4015649004551 |
| Manufacturer code | LORN.STEIN/SKYHAWK.4 10X42 |
| Brand | Steiner Optik |
| EAN |