Helikon-Tex Supertarp Small Spark Resistant Camping Tarp - Taiga Green
Taiga Green camping tarp measuring 253 x 200 cm is constructed from a material resistant to sparks and short-term contact with fire. The tarp enables efficient and quick organization of shelter in the field.
Durable nylon, 19 attachment points
The use of 19 attachment points allows for various settings and configurations, making the tarp suitable for use in different terrains and conditions. The attachment points are additionally reinforced. The product is made of 100% nylon with a grammage of 139 g/m2. This material is lightweight, waterproof, highly durable, and resistant to damage, with increased resistance to sparks and brief fire exposure, preventing accidental damage.
Set elements
Included is a cover with a zipper, featuring eight loops for attaching it to a backpack. The bottom of the cover is made with a mesh to help evacuate moisture. Additionally, the set includes a carrying bag.
Main features
- durable nylon
- 19 attachment points
- material resistant to sparks and short-term contact with fire
- reinforced attachment points
- includes a cover and carrying bag
- dimensions: 253 x 200 cm
MILITARY is the official distributor of Helikon-Tex.
Helikon-Tex is a European brand established in 1983, combining reliable quality with responsible manufacturing and a strong focus on tactical, military, and outdoor apparel. The brand's product range includes a wide range of products, including clothing, backpacks, bags and various tactical accessories, which have gained popularity among both professionals and outdoor enthusiasts. The offer includes product lines such as Bushcraft - for survival enthusiasts, Law Enforcement - designed for uniformed services, and Range - designed for shooters. The company uses modern camouflage patterns, including MultiCam, ATACS and PenCott, providing effective camouflage in a variety of terrain conditions.
| Color/camouflage | Green hue |
|---|---|
| Weight | 941 g |
| Dimensions when unfolded | 253 x 200 cm |
| Dimensions when folded | 30 x 11 x 17 cm |
| Transport cover | Yes |
| Material | nylon |
| Main color | Taiga Green |
| UV protection | No |
| Pegs / pins included | No |
| Suspension | Yes |
| Thermal insulation | No |
| Number of attachment points | 19 |
| EAN | 5902688998950 |
| Manufacturer code | PO-SSR-NL-09 |
| Brand | Helikon-Tex |
| EAN |