Shipping: Immediately
€17.06
Ed Red Canned Food - Pork Neck with craft beer 270 g - 2 pcs.
Set of 2 canned goods of Polish production, crafted in an artisanal manner. Pork neck stewed in pilsner craft beer. Ed Red canned goods are restaurant-quality meals, developed by chefs from the highest quality, exclusively natural ingredients.
Product ingredients
Ingredients: pork neck 50%, Pils First Aid beer (water, barley malts*, hops), garlic, ginger, smoked plum, soy sauce (water, soy*, wheat*, salt), fresh chili peppers, anise, sugar, salt. Allergens marked with the symbol *.
Nutritional value per 100 g of product
- fat - 7.2 g, including saturated fatty acids - 2.9 g
- carbohydrates - 3.2 g, including sugars - 1.9 g
- protein - 16.6 g
- salt - 0.9 g
Technical data
Energy value: kcal/100g - 144; kJ/100g - 602
Net weight of the can: 270 g
Net weight of the set: 540 g
Producer: Ed Red, Poland
| Unit value | 540 g |
|---|---|
| Food type | Preserve |
| Net weight | 540 g |
| Energy value (kJ) | 602 kJ/100 g |
| Energy value (kcal) | 144 kcal/100 g |
| Energy value of the product (kJ) | 1328.5 kJ |
| Energy value of the product (kcal) | 317.5 kcal |
| Number of servings per package | 1 |
| Protein | 16.6 g/100 g |
| Fats | 7.2 g/100 g |
| Carbohydrates | 3.2 g/100 g |
| Carbohydrates | 1.9 g/100 g |
| Salt | 0.9 g/100 g |
| Saturated fatty acids | 2.9 g/100 g |
| Dish type | Meat |
| EAN | 5904083584127X2 |
| Brand | Ed Red |
| EAN |