Small, but very powerful! I bought it just out of curiosity, but as soon as I unpacked it, I threw it from a distance of about 15–17 meters at the barn door. Since it was getting dark, I lost sight of the hatchet, but I heard it hit the concrete floor inside. I thought I had hit a gap between the boards, but it turned out the hatchet cut straight through the board without any problem. Make sure you have a solid target!
or sign up for availability notification
A throwing axe designed by Dave Boker, who was inspired to create this model by an ancient weapon called the Hurlbat.
It was made from a single piece of 1065 carbon steel and coated with a special black protective coating to eliminate the process of scratching the surface when throwing, as well as to protect it from corrosion.
The tapered handle, proper balance and star-like design make the axe easy and accurate to throw even at long distances.
Technical specifications
Blade length: 114 mm
Thickness of blade: 5 mm
Steel: carbon 1065
Overall length: 343 mm
Weight: 480 g
Manufacturer: Cold Steel, USA
MILITARY is the official distributor of Cold Steel.
Cold Steel is an American brand specializing in the production of rugged cutting tools and utility accessories. The range includes kitchen knives, hatchets, sharpeners, baseball bats with reinforced construction and protective covers. The company's products are distinguished by their durability, functionality and careful workmanship. Cold Steel uses advanced materials, such as San Mai III® laminated steel and Kraton® plastic, known for its resistance to wear and tear. The brand works with experienced designers such as Lynn C. Thompson and Andrew Demko.
| Overall length | 343 mm |
|---|---|
| Blade length | 114 mm |
| Blade material | 1065 |
| Shaft | Metal |
| Weight | 480 g |
| EAN | 888151046425 |
| Manufacturer code | CS-TH-130TMPZ |
| Brand | Cold Steel |
| EAN |