It's a bit different from throwing knives, but once you master the technique, it gives similar satisfaction with accurate throws. The set is worth recommending – solid and properly balanced.
Cold Steel 10'' throwing axe - 3 pcs.
Set of three throwing axes made entirely of 420 stainless steel, known for its high resistance to corrosion. The set includes a nylon sheath for safe storage and transport.
Profiled steel handle
The blade is sharpened on two edges with a total length of 5" (127 mm). The slightly profiled metal handle features 4 holes, improving aerodynamics during flight. At the rear of the axe head, which ends with a sharp spike, there is an additional hole that functions as a wrench for nuts and bolts in four sizes.
Main features
- 420 stainless steel
- one-piece construction
- profiled steel handle
- wrench function for 4 nut sizes
Technical data
Steel: 420 stainless steel
Blade length: 127 mm
Thickness of the blade: 3.2 mm
Overall length: 25.4 mm
Weight (1 piece): 208 g
Manufacturer: Cold Steel, USA
MILITARY is the official distributor of Cold Steel.
Cold Steel is an American brand specializing in the production of rugged cutting tools and utility accessories. The range includes kitchen knives, hatchets, sharpeners, baseball bats with reinforced construction and protective covers. The company's products are distinguished by their durability, functionality and careful workmanship. Cold Steel uses advanced materials, such as San Mai III® laminated steel and Kraton® plastic, known for its resistance to wear and tear. The brand works with experienced designers such as Lynn C. Thompson and Andrew Demko.
| Overall length | 25,4 mm |
|---|---|
| Blade length | 127 mm |
| Blade material | 420 |
| Shaft | Metal |
| Weight | 208 g |
| Transport cover | Yes |
| EAN | 888151040355 |
| Manufacturer code | CS-TH-50AX3PK |
| Brand | Cold Steel |
| EAN |