The Forge line offers a budget-friendly selection of kitchen knives from Boker, featuring traditional design and great value for the price.
With an extended blade made from X50CrMoV15 stainless steel, these knives provide good cutting capabilities and maintain sharpness due to precise manufacturing. The handle, crafted from plastic, is ergonomically designed to ensure comfort even during prolonged use.
Technical data
Steel: X50CrMoV15
Blade length: 110 mm
Thickness of the blade: 1.5 mm
Blade: smooth
Handle: plastic
Overall length: 220 mm
Weight: 100 g
Manufacturer: Boker, Germany
MILITARY is a premium dealer of Boker.
Boker is a German brand with a tradition dating back to the 17th century, recognizable by its chestnut-colored “Tree Brand” logo. Its headquarters in Solingen offers high-quality everyday and collectible accessories, such as pens, hatchets, sharpeners and sets for traditional shaving - razors, natural-bristle brushes and bowls. Boker products combine precision craftsmanship with classic aesthetics, enjoying worldwide recognition.
| Lock type | Fixed blade |
|---|---|
| Blade material | X50CrMoV15 |
| Holster included | No |
| Clip for carrying | No |
| Handle | Plastic |
| Opening method | Fixed blade |
| Corrosion resistance | Very good |
| Blunt resistance | Medium |
| Weight | 100 g |
| Blade edge | Plain |
| Blade profile | Other |
| Blade thickness | 1.5 mm |
| Blade length | 110 mm |
| Style | Kitchen |
| Type | Fixed blade |
| Overall length | 220 mm |
| EAN | 4045011095511 |
| Manufacturer code | 03BO504 |
| Brand | Boker |
| EAN |