The battery performs well. Although the capacity seems small, the lack of a converter and the presence of 2 cells at 3.7V mean that it does its job. In the pinpointer, it works all day without any problems, and even longer. Additionally, it does not generate any interference. Charging via USB is a very convenient option.
A 550 mAh lithium-ion battery with a 9-volt battery size. It is equipped with a built-in USB-C socket, which allows direct charging from the mains.
Professional+Lithium series is designed for professional applications, the battery will find use in, among others: microphones, studio equipment, walkie-talkies, torchs, measuring equipment, etc. Due to its very high capacity and similar discharge characteristics, it can be a direct replacement for alkaline batteries.
The battery is precharged to about 30%.
Specifications
Type: 6F22
Capacity: 550 mAh
Nominal (average) voltage: 7.4 V
Operating voltage (min/max): 6.0-8.5 V
Type: Li-ion
Dimensions: 26.4 x 48.5 x 17.5 mm
Weight: 27 g
Manufacturer: EverActive
| Voltage | 7,4 V |
|---|---|
| Rechargeable battery/battery type | Li-Ion |
| Capacity | 550 mAh |
| Weight | 27 g |
| Dimensions | 26,4 x 48,5 x 17,5 mm |
| Accumulator/battery type | 9V (6F22 / 6LR61) |
| EAN | 5903205773883 |
| Manufacturer code | AAEVHR22-550C |
| Brand | EverActive |
| EAN |
Reviews with photos
Review summary
Number of reviews: 2
-
-
Well-made 9V battery – it has a USB-C port for charging, a small LED showing the charging status, and it also lets you know when it is fully charged. In my metal detector (GP Pointer) it works for about 8 hours of continuous use. Very practical product, because you can use it in various devices and always have a reliable source of power, while traditional 9V batteries are usually already depleted and outdated.
No reviews