Cortul se descurcă foarte bine – este rezistent la vânt puternic, are o ventilație excelentă și oferă suficient spațiu pentru două persoane, ba chiar și loc pentru un rucsac în interior. Material solid, fermoarele funcționează impecabil. Un mare plus este numărul de buzunare – nu mai puțin de 8, plus există un raft practic pentru mărunțișuri.
Cort pentru două persoane în formă de iglu, cu două intrări și vestibul. Modelul are un cadru din aluminiu ușor și robust. Foița cortului este fabricată din poliester Rip-Stop rezistent la abraziune, iar podeaua este fabricată din poliester 150 Oxford PU, oferind un grad de impermeabilitate de 5000 mm/m2.
Cortul are două intrări confortabile și două vestibuluri , oferind spațiu suplimentar pentru organizarea echipamentului. Intrările sunt închise cu fermoare SBS rezistente. Există 6 buzunare practice pe pereții interiori pentru depozitarea și organizarea ușoară a accesoriilor. Un raft suplimentar din plasă situat sub tavan vă permite să atârnați o lanternă sau o lampă de camping.
Circulația adecvată a aerului este facilitată de două deschideri mari de ventilație. Acest lucru previne evaporarea excesivă și asigură condiții confortabile de dormit.
Un sistem de asamblare convenabil și rapid este asigurat de cataramele cu clichet din partea de jos a tropicalului și a cortului. Legăturile roșii vizibile cu elemente reflectorizante oferă siguranță suplimentară și vizibilitate după lăsarea întunericului.
Este inclusă o cutie de transport.
Date tehnice
Culoare: Verde
Material tropical: 210T poliester Rip-stop
Material podea: 150 Oxford poliester PU
Rezistență la apă Tropical: 5000 mm/m2
Rezistența la apă a podelei: 5000 mm/m2
Cadru: aluminiu de 8,5 mm
Număr de persoane: 2
Dimensiuni dormitor: 205 x 130 x 90 cm
Dimensiuni la ambalare: 550 x 180 mm
Greutate: 2550 g
Producător: Alpinus, Polonia
MILITARY este dealear premium al brandului Alpinus.
Alpinus este un brand outdoor european fondat în 1990 de legendarii alpiniști himalayeni Artur Hajzer, Janusz Majer și Ryszard Warecki. Bazat pe moștenirea montană și pe angajamentul față de calitatea de încredere și producția responsabilă, brandul s-a specializat de-a lungul anilor în îmbrăcăminte și echipamente durabile pentru activități outdoor. După revenirea sa pe piață, Alpinus și-a îmbinat moștenirea outdoor cu tehnologii moderne și soluții ecologice, devenind un brand ales atât de profesioniști, cât și de pasionați.
| Greutate | 2550 g |
|---|---|
| Dimensiuni în mod desfășurat | 205 x 130 x 90 cm |
| Dimensiuni în mod pliat | 55 x 18 cm |
| Ventilație | Orificii |
| Număr de persoane | 2 |
| Număr de dormitoare | 1 |
| Vestibul | Da |
| Material prelată | Poliester 210T |
| Material dormitor | poliester |
| Material podea | Oxford 150D |
| Număr de intrări | 2 |
| Prelată | Da |
| Construcția cortului | Tip copulă (iglu) |
| Fereastră | Nu |
| Plasă împotriva insectelor | Da |
| Cadru | Aluminiu |
| Buzunare pentru depozitarea echipamentului | Da |
| Set de cuie pentru cort | Ace de oțel |
| Rezistența prelatei la apă | 5000 mm/m2 |
| Rezistența podelei la apă | 5000 mm/m2 |
| Culoare/Camuflaj | Nuanțe de verde |
| EAN | 5904555185562 |
| Hersteller-Code | RO18556 |
| Producător | Alpinus |
| EAN |
Recenzii cu fotografii
Sinteză a recenziilor
Număr de recenzii: 2
-
-
Am cumpărat cortul pentru două persoane, pentru excursii cu bicicleta. Este ușor, conform descrierii producătorului. Într-o noapte rece (10°C), umedă, nu a existat condens cu două persoane în interior. Se montează ușor. Nu poate fi instalat fără dormitor (încercările cu benzi suplimentare nu ajută din cauza numărului mic de prinderi originale). Buzunarele sunt suficiente, iar raftul suspendat este foarte încăpător. Construcția pare stabilă și, cu utilizarea cordelinelor de tensionare, ar trebui să reziste la vânt puternic. La înălțimea mea de 189 cm și cu o saltea groasă ating pereții cu capul și picioarele — lucru la care mă așteptam. Cortul este ideal pentru două persoane cu bagaje păstrate în antreuri – pe ambele părți sunt la fel de mari. În plus, culoarea neutră se integrează perfect în împrejurimi.
Fără recenzii